נתת לנו Like ב-Facebook?

כיצד לרכוש רכב משומש – הכרות מעמיקה עם הכלה

אוטו אקזוטיות וקונספט

כיצד לרכוש רכב משומש – הכרות מעמיקה עם הכלה

29.07.09 גיא רוטקופ
רמסו את הדוושה בעדינות ונסו לאתר...

מה לא צריך לראות שמתניעים את המכונית (נוריות חיווי שאינן כבות), מה לא צריך לשמוע (חריקות ונקישות), מה לא כדאי שתרגישו (רעידות בעת בלימה) ועוד. כל מה שאתם יכולים לבדוק לפני – ואחרי – שאתם נגשים למכון הבדיקה (כתבה שלישית בסדרה)

תגיות: רכב, גיא רוטקופ, יד שניה, בדיקה, רכב משומש, רשיון רכב, רישיון רכב, מכון בדיקה

לפרטים
auto.co.il icon
*ציין שם
*ציין טלפון *טלפון שגוי

הפרטים נקלטו במערכת, ניצור איתכם קשר בהקדם

v-icon
סגור
בכתבה הקודמת ניסנו למקד אתכם במה לבדוק לפני שמתניעים את כלתכם לעתיד. הפעם ניכנס פנימה, נעשה סיבוב, ננסה לאתר רעשים וחריקות ונסיים במכון הבדיקה.
 

אם עברתם את כל השלבים הללו בצורה טובה ותקינה ואתם עדיין בחיים, בקשו לנהוג ברכב מעט לצורך התרשמות. התעקשו לנהוג בעצמכם במידת האפשר. במהלך הנסיעה אל תפעילו את מערכת הקול, תוכלו להתרשם ממנה בזמן חניה.
עם הנעת הרכב בדקו כי נורות חיווי ה-ABS וכריות האוויר (במידה ויש כאלו ברכב) נדלקות וכבות מספר שניות לאחר ההתנעה. רכב עם מערכות אלו ללא חיווי בלוח המחוונים צריך לעורר חשש לתקלה שנפתרה בקלות על ידי ניתוק הנורית.
מתרשמים ממערכת הקול? אל תעשו זאת במהלך הנהיגה
שימו לב לעשן הנפלט מן הרכב במהלך הנסיעה, במידת האפשר. בכלי רכב עם מנוע בנזין יעיד עשן כחלחל על שרפת שמן במנוע. התקלה יכולה להיות זולה לתיקון – גומיות שסתומים, או יקרה – אוברול. בימים קרים או מיד לאחר ההתנעה, כמעט כל רכב יפלוט עשן לבן, אך הפעם מדובר באדים. קיים הבדל מהותי בריח ועשן האדים יתפוגג מהר. עשן שחור יעיד על שרפת דלק מוגזמת ועל בעיה כלשהי במערכת הדלק. גם פה יכול להיות שמדובר בתקלה – מחיישן זול ועד מחשב מנוע שזקוק להחלפה.
ברכבי דיזל צריך לבדוק כי בזמן האצה חזקה הרכב לא פולט עשן שחור רב, דבר המעיד על תקלה.

נסו לאתר רעשים ובעיות במהלך הנסיעה ובדקו אם להגה יש חופש מוגזם. שלבו להילוך רביעי (תיבה ידנית בלבד) בסל"ד נמוך והאיצו. אם המצמד מחליק תהיה עלייה בסל"ד ללא עליה תואמת במהירות. העבירו הילוכים באופן מהיר מהרגיל יותר לבדיקת הסינכרונים (חריקות בהעברת ההילוך).
בתיבה אוטומטית בדקו האם ההילוכים מתחלפים כמצופה או שהרכב נתקע בהילוך מסוים או חובט באופן מוגזם בהעלאה והורדת הילוכים. שלבו להילוך אחורי ובדקו האם ההשתלבות מתבצעת בזמן סביר וללא מכה.

השתדלו למצוא מגרש חניה פתוח ובצעו פניית 360 מעלות לכל צד בה תביאו את ההגה לסוף מהלכו (פניית פרסה איטית תספיק). רעשי נקישות יספרו על בעיה בציריות.

העבירו הילוכים באופן מהיר מהרגיל וחפשו חריקות
בלמו בלימה עדינה ממהירות גבוהה – רעידות בהגה ירמזו כי צלחות הבלימה מעוותות ודורשות החלפה.
יש לבדוק במהלך הנסיעה גם את תקינותו של הספידומטר. כמו כן חשוב לבדוק את תקינותם של כל האביזרים במכונית, בהם מגבים, חלונות חשמליים, מראות, נעילה מרכזית, גג שמש (ואת אטימותו למים במידת האפשר), ואפילו את האורות, בעזרת החבר שהצטרף אליכם.

חשוב לבדוק את מזגן הרכב, קירור וחימום. אם הקירור איננו תקין יתכן שמדובר במחסור בגז שהשתחרר מהמדחס או מצנרת המזגן – אך אל תניחו כי מדובר במילוי גז בלבד, לעיתים התקלה יקרה ומורכבת יותר ותיקונה עלול לעלות אלפי שקלים. אם ישנה בעיה אל תתעצלו, בדקו את המזגן במקום המתמחה בכך וקבלו הצעת מחיר לתיקון.

בדקו גם את הימצאותו של הצמיג הרזרבי (ואת מצבו), מגבה (ג'ק) ומפתח לפתיחת האומים.

הבדיקה
לא מומלץ לרכוש רכב (אלא אם מחירו זול במיוחד, מתחת לעשרת אלפים שקל) ללא בדיקה במכון או במוסך שאתם מכירים וסומכים על קביעותיו (עדיפות לשניהם יחד). במידה והמוכר מספר לכם שיש לו שלושה קונים שמוכנים לקחת את הרכב ללא בדיקה – שימכור להם! אל תתפתו לרכוש רכב ללא בדיקה מקצועית.

הטו אוזן לצלילים חריגים
החתימו את המוכר על מסמך בו הוא מתחייב כי במידה ותמצא פגיעת שלדה בבדיקה (בהנחה שהאחרון הצהיר כי הרכב לא עבר תאונות או שאין פגיעת שלדה) הוא ישלם את עלותה. רכב מיד ראשונה שבעליו מסרב לחתום על מסמך כזה צריך לעורר חשד.

בררו בעצמכם באיזה מכון כדאי לבדוק את הרכב, ואל תסמכו על המלצת המוכר למכון מסוים. קחו בחשבון שהבדיקה תמיד תראה תמונה שחורה יותר מהמצב האמיתי של הרכב. התעקשו להבין מהבוחן כל סעיף וסעיף שמופיע בבדיקה ועד כמה הוא חמור. לאחר הבדיקה בקשו לנהוג ברכב שוב. רוב הסיכויים שתבחינו בתקלות נוספות וגם תוכלו לנסות להרגיש את הבעיות השונות שנמצאו בבדיקה.

הכתבה המלאה פורסמה במגזין אוטו בגיליון 241

1 תגובות לכתבה

לקריאת כל התגובות ברצף
  • 1
    אחלה כתבה וגם...

    כל הכבוד !  שווה לקרוא את כל כתבות הסידרה.  ...וגם חפשו חלודה, בעיקר מסביב לחלון הקידמי או האחורי, ברצפת תא המטען ובתוך מכסה המנוע.

    03.11.16 | 01:55יזהר

מאיבאך לנדאולט

לגלריה המלאה

חם באתר

מבצעי רכב בשוק הישראלי

מבצעי רכב, ימי מכירות , חיסולי מלאי בסוכנויות רכב ואצל היבואנים

ליסינג ומימון לרכב

קונים רכב בליסינג פרטי? קבלו טיפים והצעות אטרקטיביות כאן

מבחן צמיגים – בלימה (וידאו)

כמה גדול ההבדל בין צמיגים שונים ביכולת הבלימה במקרה חירום? יצאנו לבדוק

מי היא המשפחתית ההיברידית הטובה בישראל? (וידאו)

יונדאי איוניק מול קיה נירו וטויוטה אוריס היבריד - מבחן דרכים השוואתי

איזה מחירון רכב קובע?

מחירון לוי יצחק או יד2? באיזה מחירון רכב לבחור כאשר רוצים למכור או לקנות רכב?

אוטו לוגו (גרסת הדפסה) " /> (גרסת הדפסה) " /> (גרסת הדפסה) " /> (גרסת הדפסה)