נתת לנו Like ב-Facebook?

פורד פוקוס 2012 - מבחן ארוך טווח

אוטו משפחתיות

פורד פוקוס 2012 - מבחן ארוך טווח

16.03.17 ניצן אביבי |   צילם: מערכת אוטו

תיבת ההילוכים של הפוקוס האכילה את הלקוחות ואת היבואן מרורים - האם סוף סוף נמצא פתרון לבעיה?

20 תגובות | תגיות: פורד, פוקוס, ניצן אביבי, מבחן, ארוך טווח

לפרטים
auto.co.il icon
*ציין שם
*ציין טלפון *טלפון שגוי

הפרטים נקלטו במערכת, ניצור איתכם קשר בהקדם

v-icon
סגור
 
כשהגיע ארצה הדור השלישי של הפוקוס ב-2011, הוא זכה להצלחה רבה במבחני הדרכים שלנו - ובאולמות המכירה. בצד המעלות נספרו תא נוסעים בנוי היטב ומאובזר בנדיבות, איכות נסיעה טובה, ביצועים טובים, צריכת דלק טובה - והנאה מנהיגה. בצד החסרונות נרשם מרחב פנימי בינוני ותא מטען קטן יחסית בגרסת הסדאן.
 
אולם מהר מאוד החלו לצוץ תלונות על תפקוד תיבת ההילוכים. מתברר שאחרי שימוש קצר למדי התיבה מתחילה לזייף - שילוב ההילוכים, בעיקר במעבר מראשון לשני, לא חלק ולפעמים התיבה מתעקשת להישאר בהילוך גבוה וגורמת לרכב לקרטע בנסיעה איטית. בנוסף התגלתה תקלה באטם שמן בין תיבת ההילוכים ליחידת המצמדים, שגרמה לדליפת שמן אל בית המצמדים - מה שכמובן פגע בתפקודם.
 
בעוד הבעיה השניה נפתרה בצורה החלטית מהר למדי, הרי שבפתרון הבעיה הראשונה אנשי היבואן והיצרן נחלו פחות הצלחה. הפתרון הראשון "איפוס" המצמדים התברר כקצר מועד, ופתרונות של עדכון תוכנה לא הצליחו גם הם לפתור את הבעיה בצורה סופית. שמע הבעיות התפשט במהירות, וערכה של הפוקוס בשוק המשומשות צנח במהירות. אז הגיעה הודעה של היצרן כי נמצא פתרון לבעיה - מצמדים מתוכננים מחדש, מחומר שונה, אמורים להציע שילוב הדרגתי יותר, לטובת פעולה חלקה יותר של התיבה, ואורך חיים משופר.
 
סקרנותנו התעוררה, והחלטנו לבדוק האם באמת המצמדים החדשים פותרים את בעיית תפקוד התיבה בפוקוס. איך עושים זאת? לוקחים פוקוס משומשת, מחליפים בה את המצמדים לסט החדש ונוסעים - הרבה.
 
 

הכלה
פנינו למספר חברות ליסינג כדי שיתרמו רכב לפרויקט, ומי שהרימה את הכפפה היתה חברת קל-אוטו - ועל כך מגיע לה כל הכבוד. ביקשנו רכב שעבר חיים לא קלים, כדי שהמבחן יהיה מאתגר ככל האפשר - וקיבלנו. קיבלנו פוקוס סטיישן מודל 2012, עם 140,000 ק"מ, שעברה לפחות תאונה רצינית אחת מלפנים ועוד פגיעות פחחות משאר הצדדים. גם תא הנוסעים הראה סימנים לשימוש לא עדין בדמות חורי חריכה בריפוד ונתזי קפה על התקרה. אין ספק - אנשי קל-אוטו לקחו את הבקשה שלנו בשיא הרצינות...
 
בנסיעות הראשונות הרכב הפגין את בעיות התיבה המוכרות - ובעיקר שילוב הילוכים לא חלק בעליל בהילוכים נמוכים ויציאה קופצנית מהמקום. אבל משאר הבחינות הוא הפתיע אותנו לטובה - מכוניות בגיל ובנסועה הזו, בעיקר כאלו שעברו חיים לא קלים ותאונות, בדרך כלל מציגות חופשים. לא במובן הטוב, אלא במובן של תפעול לא מדויק, חופשים במתלים וחלקי פלסטיק משוחררים בתא הנוסעים. אולם הפוקוס נתנה תחושה מהודקת, של אוטו "בחתיכה אחת", אם כי מעט רועש יותר ונוקשה יותר מהזכור לנו מהמבחנים שערכנו לו כחדש. לגבי הרעש יש לפחות שתי סיבות הגיוניות - קיבלנו את הרכב ללא כיסוי תא המטען (בהעדר כיסוי, רעש חודר מכיוון תא המטען) ועם צמיגי "ליסינג" קלאסיים, משמע הכי זולים שהחברה הצליחה למצוא. עוד על כך - בהמשך.
 
לגבי הנוקשות אנו חושדים כי בולמי הזעזועים לא היו המקוריים, אבל לא הצלחנו לאמת זאת. בכל מקרה, עדיין מדובר בנוחות נסיעה טובה מהממוצע.
משאר הבחינות זו היתה אותה פוקוס שהכרנו - תא הנוסעים "אינטימי" יותר מהמקובל, אם כי לא ממש צפוף; תא מטען גדול ושימושי (בסטיישן); ביצועים טובים, ואבזור טוב. אין הרבה מכוניות בתקציב הזה שכוללות בקרת אקלים מפוצלת, למשל.
 
 

מעדכנים
מכיוון שלפי הרישומים הרכב עדיין לא קיבל את המצמדים המעודכנים, לקחנו את הפוקוס אל המוסך המרכזי של דלק מוטורס להחלפת מצמדים - עניין שמבוצע חינם במסגרת האחריות המורחבת לה זכתה תיבת ההילוכים עוד לפני הפשרה בתביעה הייצוגית (שהאריכה את האחריות על תיבת ההילוכים לשבע שנים).
 
מיד לאחר ההחלפה השינוי בתפקוד תיבת ההילוכים היה בולט. נעלמו החבטות שהיו מדי פעם ביציאה מהמקום, וגם המעבר מראשון לשני היה חלק בהרבה. תמרוני חניה, גם בעליות, התבצעו בצורה טובה. אבל זה "לא חוכמה" - הרי גם הפתרונות שהוצעו בעבר פתרו את הבעיה לזמן קצר. עכשיו הגיע הזמן למבחן האמיתי - עשרת אלפים ק"מ של מבחן, במהלכם החליפה הפוקוס ידיים ותוואי נסיעה במטרה לבחון אותה בצורה מקיפה ככל האפשר. מהפקקים של גוש דן ועד נסיעות בין עירוניות ארוכות, לבד או ברכב מלא, במישור ובהרים.

ו...
והעסק עובד. גם אחרי עשרת אלפים קילומטרים, התיבה המשיכה לתפקד באותו אופן כמו מיד לאחר החלפת המצמדים. שלא תטעו, זו אינה התיבה החלקה או הזריזה ביותר בקטגוריה - בנהיגה עירונית היא עדיין מציגה את האופי הישיר שמאפיין תיבות רובוטיות לעומת האלסטיות של תיבות פלנטריות, לטוב ולרע; ולפעמים היא מתבלבלת כשעוברים מתאוצה להאטה ושוב לתאוצה, כמו שקורה בתנועה עירונית צפופה. אבל היא לא תוציא נהגים מדעתם כמו שהוציאה לפני העדכון.
 
בקיצור, נראה שהפוקוס נפטרה מהבעיה העיקרית שלה, וזו בשורה טובה למי שמחפש מכונית משפחתית טובה - במחיר זול. לפי מחירון יד2, פוקוס סטיישן אוטומטית מודל 2013 עולה 54,000 שקלים, לפני שקלול ליסינג. דגמים מקבילים - יונדאי i30CW, אופל אסטרה סטיישן וקיה סיד סטיישן - עולים בין 64,100 שקלים ל-69,000 שקלים. כך שכבר ברמת המחירון הפוקוס נהנית מיתרון גדול במחיר. במציאות, אפשר למצוא פוקוס 2013 אצל חברות הליסינג (ולחלקן יש עדיין דגמי 2012 במגרשים) ב-40,000 שקלים ואף פחות מכך, וגם כאן מדובר במחיר נמוך משמעותית ממחיר המתחרות הישירות. הוסיפו לכך אחריות מורחבת (במסגרת הסכם פשרה בתביעה יצוגית) שמאריכה את האחריות על תיבת ההילוכים לשבע שנים, ומתקבלת עסקה קורצת למדי.
 
 

 
על צריכת דלק ותקלות שונות שהתגלו ברכב
הפוקוס הגיעה אלינו עם 140,914 ק"מ וחזרה ל'קל אוטו' עם 151,161 ק"מ. הטווח הממוצע למיכל (כ-45 ל' לתדלוק) עד החלפת הצמיגים נע בין 500 ל-550 ק"מ – משמע צריכת דלק של 11-12 ק"מ לליטר, פחות או יותר. מחשב הדרך, אגב, היה אופטימי בכ-5%. אחרי החלפת הצמיגים (מתערובת של צמיגים סיניים למשלין פרמסי 3) השתפרה צריכת הדלק לכ-13 ק"מ לליטר ואף יותר (השיא היה 13.6 ק"מ לליטר). אולם יש לציין כי מזג האוויר בתקופה בה נסענו עם המשלין היתה אידיאלית לעניין צריכת הדלק – כמעט ללא גשמים כבדים ועם טמ' נמוכות שלא דרשו מזגן. ועדיין, נראה שבהחלט יש שיפור משמעותי בצריכת הדלק.
 
לקראת סוף התקופה שבה הרכב שהה אצלנו, כאשר על מד האוץ כבר יותר מ-150,000 ק"מ, התחיל רעש חריקה מתא המנוע, ולכן הכנסנו את הרכב למוסך המרכזי לבדיקה (עלות – 150 שקלים). האבחון – נזילה ממנגנון הגה הכח. עלות תיקון משוערת – בין כ-1000 שקלים אם מדובר רק בכשל באטם (המקרה הנפוץ יותר לדברי המכונאי במקום) ועד 8553 שקלים אם תידרש החלפת תיבת ההגה. עלות תיבת ההגה לבדה – 5996 שקלים לפני מע"מ. לדעתנו מדובר במחיר מוגזם עבור רכיב שכזה. בכל מקרה, מכיוון שהיה מדובר ממש בסוף תקופת המבחן, הוחלט פשוט להשלים את הנוזל ההידראולי החסר (המחסור בנוזל הוא שגרם לרעש) ולהשאיר את הטיפול בבעיה לחברת הליסינג.
 
בעיה נוספת שצצה – הפרדות גומיית האטימה בתחתית דלק הנהג (בעיה אופיינית לדגם), נפתרה בעזרת מעט דבק מגע.  
בעיות נוספות שנרשמו ברכב המבחן – שקע ה-USB  נעלם (כנראה נתלש ונפל פנימה) ושולי האזורים הכסופים החלו להתקלף. להערכתנו, ולאור העובדה שהקילופים נראו טריים מאוד, אנו מניחים שמישהו פשוט ניקה את הרכב בחומר לא מתאים לפני המסירה.    

תודה לחברת 'קל אוטו' על הסיוע בהפקת הכתבה!
  
 

20 תגובות לכתבה

לקריאת כל התגובות ברצף
 • 20
  מחפש פוקוס האצ'בק גיר ידני

  למי ששמע על מכירה של דגם "ספורט" מהשנים 2012-2013

  שייתן פרטים..מחפש בנרות...קשה להשיג, מוכן לשלם מעל המחירון

  18.11.17 | 07:45אלמוג

 • 19
  דודי, לא הלכה תיבת הגה אלא התגלתה נזילה של נוזל הידראולי

  רוב הסיכויים שהבעיה היא באטם, ולא צריך להחליף תיבת הגה. 

  ואת האגדות על היפניות שלא מתקלקלות ספר לאנשים שלא מכירים מכוניות...

  24.08.17 | 15:29לך דודי

 • 18
  אף אחד לא שם לב לעיקר בכתבה...!! כנסו דחוף....!!!

  לפורד הלכה תיבת הגה אחרי 150,000 ק"מ ומחיר החלפה של כ-8,000 ש"ח...??!! אתם קולטים...??!!
  ביפניות זה לא קורה...!! איזה רכב זה שאחרי 150,000 הולכת תיבת הגה...??!!
  לא הייתי נוגע בכלל...!!!

  21.08.17 | 22:47דודי,

 • 17
  פוקוס טיטניום 2.0 מודל 2012

  מסכים שבהתחלה היה בעייה בתיבת הילוכים (לא משהו בטיחותי אלה יותר מעצבן בניסעות עירוניות)
  אחרי העידכון תוכנה הבעייה נעלמה וקשה לדעת שהרכב אינו אוטומט (פרט לעיתים בכניסה לכיכר במהירות נמוכה והאצה פתאומית שבה התיבה קצת מתבלבלת)

  צריכת דלק: בעיר בגלל המשקל הכבד של הרכב והמנוע הגדול לא טובה במיוחד (9-10.5 ק"מ לליטר)
  ברגע שיוצאים מחוץ לעיר הצריכה לא פחות ממדהימה, ממוצע של 17-17.5 ק"מ לליטר במהירויות של 110 קמ"ש גם כשהרכב מלא. בחלקים שבהם מדדתי רק את הממוצע בכביש עצמו ללא היציאה מתוך עיר הגעתי גם ל 20 ק"מ לליטר..

  רכב אמין, איכות הרכבה טובה ותפקוד מוטורי ברמה שלא יבייש מכוניות של סגמנט מעל.

  כדאי ביותר כיד שנייה במיוחד שהמחיר נפל ככה (לצערי..)

  19.06.17 | 09:36ירדן

 • 16
  מבסוט אש מהקניה של הפוקוס פוקוס טיטניום

  אחרי שנים שאני עם יפנים וקוריאנים, קניתי פורד פוקוס טיטניום מנוע 2000 סמ"ק שנת 2014, טורר, 5 דלתות.
  רכב סופר מוצלח, הכל בו מדויק, תאורת חניה (משאיר פנס אחד דלוק) פתיחת דלת מדליקה גם נורות לאזהרה, מערכת שמע סופר משובחת, מושב נוח מאוד.
  הרכב בנסיעה רגועה עושה 13 קמ לליטר דלק. ובהחלט מרגישים 170 כ"ס. כבר 10 חודשים עם הפורד.
  מקיף עלה לי 2100 שקל בלבד, דרך האינטרנט ביטחתי.
  הקניה הכי טובה שלי ובטוח לא אמכור בשנה הקרובה (בניגוד ליונדאי ולקורולה שמכרתי אחרי פחות משנה כל אחת).
  בעיית הגיר נפתרה ממזמן, אחרת לא הייתי מעז לקנות.

  25.04.17 | 11:58דביר מנדלבאום

 • 15
  קניתי מליסינג, פורד פוקוס טיטניום, מנוע 2 ליטר ואני

  סופר מרוצה!!!
  הרכב מהיר 170 כ"ס, גומע 12 ק"מ לכל ליטר בנזין, כלומר כל בתדלוק שבועי אני עובר את ה- 500 ק"מ.
  הנדסת אנוש מושלמת, מערכת שמע שאין כמותה! נוחות מושב, הקניה הטובה ביותר שלי.
  קניתי לפני חודשיים במחיר 55000 שקל מחברת לסיניג
  ממליץ בחום, כל התגובות שליליות פה מטומטמות ושקריות לאללה.

  27.03.17 | 00:47רונן טלמור

 • 14
  ל 4 קשקשן

  ברשותי מגאן דיזל 2013 עם 0 תקלות.י  חסית לטויטה שהיית ברשותי רנו יותר אמינה-נוחה-חסכונית וכן גם שומרת טוב על מחירון

  18.03.17 | 17:27אלכס

 • 13
  למה לקנות רכב של יצרן שמכר ביודעין רכב פגום?

  פורד היתה אמורה לדעת שיש תקלה בגיר - הרי לשם כך יש רכבי ניסוי שנוסעים מליוני ק"מ... כנ"ל פולקסווגן עם הגיר הזה.

  18.03.17 | 09:33שושן ד.

 • 12
  תיבות ההילוכים ברנו ובפורד

  מי שאמר כאן שהתיבות זהות, צודק חלקית - התיבות ברנו הן תיבות עם מצמד רטוב, כמו במונדיאו - והן אכן עמידות למדי, גם בפורד וגם ברנו (יש רק בעיה עם המוח של התיבה, שלפעמים מת אחרי בערך 100,000 ק"מ). בפוקוס ובפיאסטה אלו תיבות עם מצמד יבש - שונות מאלו שברנו.

  17.03.17 | 19:12משה

 • 11
  למה אנשים לא קונים ידני...

  תמיד אותו הסיפור חוזר על עצמו - בעיות בגיר. מדוע ההתעקשות המטופשת הזאת על גיר אוטומטי?

  גם כאשר מדובר בגירים הפלנטריים הישנים והטובים, צריכת הדלק גבוהה יותר בגלל ממיר מומנט.
  גם הוספת מורכבות מכאנית, גם תוספת משקל.
  אחריי כמה חודשים עם גיר ידני, האלמנט של הנוחות כבר לא רלוונטי כי מתרגלים.

  17.03.17 | 16:09בחור פשוט

 • 10
  אותה תיבה = אותו מכלול של תיבה?

  יש הרבה תיבות דו מצמד כמו dsg סלספיד וכו'..

  השאלה ד' האם זה אותה תיבה שיוצרה באותו מפעל או שיש לה את אותו המכלול של התיבה?

  17.03.17 | 10:24ל8

 • 9
  פוקוס דור שני עד 2011 מגיעות לחצי מיליון

  פוקוס מוקדם יותר מ-2006 עד 2010 מגיעות לקילומטראז מדהים בלי תקלות ועולות חצי . 

  16.03.17 | 17:36שבתאי

 • 8
  ל 3

  התיבה הרובוטית בפוקוס ופיאסטה זהה לתיבה הרובוטית של הקליאו מגאן פלואנס

  16.03.17 | 16:36ד

 • 7
  הדבר היחידי שאני מבין מהכתבה-לא לקנות רכב מקל אוטו!


  16.03.17 | 15:47s

 • 6
  סה"כ הפוקוס רכב מעולה

  נהנתי לנהוג על הפוקוס בארה"ב 

  מעל 8 אלף ק"מ ובהחלט לא היה חסר כלום ( טוב נו אולי קצת כ"ס ). 
  פורד לקחו אחריות על התיבה הבעייתית והבעיה נפתרה יפה מאוד, גם בפיסאטות. 
  בקיצור 
  אני רוצה  RS !!!

  16.03.17 | 15:19אני

 • 5
  ל3 + 4 סעו בטויוטה וזהו

  1 צודק הגיר אותו גיר.

  בעיות ייתכן ויש שונות ומשונות כמו כל רכב. גם בכתבה צויינה תקלה בעלות של בין 1000 -8000 ש"ח תיקון.

  בקיצור, קנו טויוטה. ואם תרדמו על ההגה זה לא העייפות... זה השעמום.

  נסיעה טובה

  16.03.17 | 14:27אירופאי

 • 4
  ל-1 ברנו יש לא מעט בעיות, מידע פנימי (עובד מוסך)

  בלי קשר, גם רנו מכרו הרבה פחות מפוקוס. בשתיהן לא הייתי נוגע, הפוקוס עם הפלנטרי עכשיו סבבה - רנו אני ממליץ רק למי שאני לא מחבב... עובדה בעלי מוסכים ועובדי מוסך לא נוסעים ברנו (תנחש לבד במה כן)

  16.03.17 | 12:52רומן כ.

 • 3
  תשובה למספר 1

  אופיר היקר , לדעתי תקרא עוד קצת כתבות ומבחני דרך כי אתה לא מבין על מה אתה מדבר אין קשר בין התיבה של פורד לתיבה של רנו . ואם אתה כול כך מפאר את אמינותה של רנו בוא תספר לי למה זה אחד הרכבים עם ירידת הערך הגדולה ביותר מבין חברות הרכב בישראל ? בעיות החשמל לא פוסקות וזה לא האוטו הנכון להשוואה מול פורד פוקוס שהיה רב מכר עד לפני כמה שנים לעומת הרנו מגאן .

  16.03.17 | 11:01אורן

 • 2
  כל הכבוד למבחן. עלויות החלפה של רכיבים כושלים מסביר את שיאיי קניית רכב חדש.

  להחזיר רכב משומש הוא הימור. יכול להיות זול מרכב חדש באחריות ויכול להיות הפסד משמעותי.

  16.03.17 | 10:13יוסי

 • 1
  תיבת הילוכים

  תיבת ההילוכים בפוקוס זהה לזו ברנו מגן. והפלא ופלא ברנו אין בעיות.

  לא החלפת מצמד ולא אחריות מורחבת. פשוט עובד.

  אז אם אתם רוצים רכב טוב ואמין לכו על הרנו.

  ויש גם דיזל דרך אגב באותו מחיר. שזה אומר צריכת דלק מגוחכת

  16.03.17 | 10:04אופיר

חם באתר

מבצעי רכב בשוק הישראלי

מבצעי רכב, ימי מכירות , חיסולי מלאי בסוכנויות רכב ואצל היבואנים

ליסינג ומימון לרכב

קונים רכב בליסינג פרטי? קבלו טיפים והצעות אטרקטיביות כאן

מבחן צמיגים – בלימה (וידאו)

כמה גדול ההבדל בין צמיגים שונים ביכולת הבלימה במקרה חירום? יצאנו לבדוק

מי היא המשפחתית ההיברידית הטובה בישראל? (וידאו)

יונדאי איוניק מול קיה נירו וטויוטה אוריס היבריד - מבחן דרכים השוואתי

איזה מחירון רכב קובע?

מחירון לוי יצחק או יד2? באיזה מחירון רכב לבחור כאשר רוצים למכור או לקנות רכב?

אוטו לוגו (גרסת הדפסה) " /> (גרסת הדפסה) " /> (גרסת הדפסה) " /> (גרסת הדפסה)