המודעות בעיתונים תפסו את עיני עם הצהרה מרשימה – רביעיית צמיגים, כולל איזון והרכבה, במחיר של 600 שקלים.

המבצע תקף לרוב המידות המקובלות במכוניות משפחתיות (עד 205/55-16), כולל את הצמיגים של המותגים delinte, autogrip ו-fullway, ומותנה בקנייה של 150 שקלים ומעלה משאר מוצרי החנות. מכיוון שמדובר במחיר זול מאוד אפילו במונחי צמיגים סיניים – ושלושת המותגים האמורים אכן סיניים –החשדנות הטבעית שלי התעוררה והחלטתי לבדוק את הנושא יותר לעומק.

מכיוון שאין לי ניסיון אישי, או אפילו כזה מגוף שני, עם מותגי הצמיגים הללו, ביקשתי מהיחצ"ן של אוטודיפו פרטים לגבי דגמי הצמיגים בהם מדובר, כדי שאוכל לחפש עליהם מידע ברשת. מדובר ב-D7 של delinte, ה-F107 של autogrip ו-PC386 של fullway.

על הפרק: הממצאים
ה-D7 מוגדר כצמיג "ביצועים" וככל הנראה נמכר בעיקר בארה"ב. זו אולי הסיבה מדוע לא הצלחתי למצוא דירוג יורו-לייבל עבורו. במספר אתרים מצאתי התייחסות לצמיג D7 Thunder, שלא ברור אם הוא אותו צמיג בדיוק, ועבורו כן קיים דירוג יורו-לייבל (הדירוג באותיות; A הוא הציון הטוב ביותר, G הגרוע ביותר) - E בהתנגדות לגלגול (שמשפיעה על צריכת הדלק), C בבלימה על כביש רטוב, ורמת רעש שנעה בין 70 ל-72 דציבל בהתאם למידה. ציונים מקובלים בצמיג זול (אולם, כאמור, לא ברור אם זה אותו צמיג בדיוק).

לא מצאתי כתבות מבחן על הצמיג, אך מקריאת ביקורות משתמשים באתרים השונים, נראה שאנשים בסך הכל מרוצים מהתמורה למחיר (מדובר בצמיג זול מאוד גם בנכר), עם זאת היו מספר תלונות על רעידות קשות בנסיעה במהירות גבוהה שלא נעלמו גם אחרי איזון צמיגים חוזר. יתכן וזה מעיד על בעיה בבקרת האיכות של היצרן.

אולם חשוב לשים לב כי רוב ההתייחסויות שמצאתי היו לצמיגים במידות ספורטיביות יותר מאלו המקובלות עבור מכוניות משפחתיות בארץ – בקטרים של "19 או "20, וברוחב של 235 ומעלה. יותר מזה – בקטלוג באתר חברת delinte, ה-D7 כלל לא קיים במידה 205/55-16, או במידות קטנות/צרות יותר. כך שמשהו כאן מעט מוזר.

בשורה התחתונה – נראה שמדובר באפשרות סבירה עבור מי שתקציבו לחוץ ולא נוסע הרבה מחוץ לעיר. אבל קחו בחשבון שחלק מהחיסכון במחיר הרכישה, יתקזז עם צריכת דלק גבוהה יותר לעומת צמיג עם דרוג A או B בהתנגדות לגלגול.
צילום: מנהל

ה-PC386 מוגדר כצמיג קיץ, ודירוגי יורו-לייבל שלו גרועים למדי. במידה 185/65-15, למשל, הוא מקבל ציון של F בהתנגדות לגלגול, E בבלימה על כביש רטוב ורמת הרעש שהוא מייצר היא 73 דציבל, נתון גבוה למדי. נראה שהוא משווק בעיקר במזרח אירופה (רב ההתייחסויות אליו היו באתרים רוסיים, פולנים, צ'כיים וכן הלאה). לא הצלחתי למצוא ביקורות משתמשים או כתבות מבחן עליו – וזו סיבה לדאגה בפני עצמה. לאור נתונים אלו, אני ממליץ לא להתקין את הצמיג האמור על רכבכם. הוא יהיה פופולארי כנראה אצל מי שמסתכל רק על המחיר בעת התקנת צמיגים על הרכב – סוחרי רכב, למשל, שרוצים להשוויץ ב"צמיגים חדשים!" במודעה או חברות ליסינג.

ה-F107 מוגדר כ"צמיג ביצועים" לקיץ. דירוגי יורו-לייבל שלו אופייניים לצמיגים זולים, גם אם מעט טובים משל ה-PC386 – במידה 185/65-15 הוא מקבל ציון של E בהתנגדות לגלגול, C בבלימה על רטוב ו-70 דציבל בסעיף הרעש (נתון סביר). אך ביקורות המשתמשים מציירות תמונה קודרת.

באתר tyrereviews.co.uk הבריטי, הציון המשוקלל מ-103 ביקורות משתמשים הוא 29% בלבד באחיזה בכביש רטוב, כאשר גם בשאר הסעיפים הצמיג לא מצטיין: 58% באחיזה בכביש יבש ובשחיקה הם הציונים הגבוהים ביותר. פחות משליש (29%) מאלו שכתבו ביקורת על הצמיג, היו קונים אותו שוב. גם באתרים אחרים הצמיג מקבל ביקורות קטלניות מצד משתמשים, בעיקר בכל הנוגע לאחיזה ברטוב. כך שלמרות שהחורף אצלנו לא ארוך, נראה שהמסקנה חד-משמעית – אל תתקינו, ואל תסכימו שיתקינו, את הצמיג הזה על רכבכם בשום פנים ואופן!

האם צמיג ממותג מוכר משפר את האחיזה והבלימה?

סיכום, ונימה אישית
הרצון לחסוך כסף באחזקת הרכב, ובכלל, הוא מובן. אך במקרים מסוימים, החיסכון עלול להיות בעל השלכות בעייתיות. שלושת הצמיגים שבמבצע של אוטודיפו הם דוגמא טובה: כולם עולים אותו מחיר בדיוק; אחד מהם יעשה, ככל הנראה, עבודה סבירה בשמירת הקשר של מכוניתכם עם הכביש; שני האחרים בעייתיים - אחד עם ציוני יורו-לייבל גרועים ואפס מידע ממשתמשים אחרים, השני עם ביקורות גרועות מאוד על ביצועיו בכבישים רטובים. וחשוב לזכור, צמיגים גרועים פוגעים בבטיחות הנוסעים ברכב, ועלולים להיות ההבדל בין בלימת חירום מוצלחת לתאונה, בין חוסר ריכוז שנגמר בתמרון חד לאובדן שליטה שנגמר בתעלה.

לכן, כמו תמיד, אנו ממליצים לעשות קצת עבודת הכנה לפני קניית צמיגים לרכב, שכוללת סקר מחירים ומציאת מידע על הצמיגים הרלוונטיים. האינטרנט מלא מידע, ואם לא מצאתם שום התייחסות לצמיג שהוצע לכם – גם זו סיבה טובה לפקפק באיכותו.

צמיגים הם ממש לא אחד התחומים בהם כדאי לתת למחיר בלבד להנחות אתכם.
צילום: מנהל