מאזדה חוגגת השנה יומולדת 25 לרודסטר הוותיקה שלה, מאזדה MX5, הידוע גם בשמו "מיאטה". הרודסטר הקטנה כבר בת 25, ובתקופה הקרובה צפויה מאזדה להציג דור חדש, רביעי במספר. בינתיים מציגה מאזדה מהדורת 25 שנה מיוחדת לדור השלישי, צבועה באדום "נשמה", כאשר החישוקים, הגג, קורות A ומראות הצד צבועים בשחור. תא הנוסעים זוכה לטיפול מקיף וזוכה לריפודים ודיפונים לבנים ואלגנטיים.
המיאטה המקורית הוצגה לראשונה בשנת 1989 בתערוכת שיקגו, ומאז הפכה לאייקון מוטורי, ואף סוג של אמת מידה לרודסטרים, בכל הנוגע להנאה מנהיגה. המתכון היה פשוט. שלדה קלה, הנעה אחורית, היגוי טוב ומאוזן, שני מושבים ו... גג נפתח. לעיני המהנדסים עמדה לוטוס אלאן האגדית שהייתה גם היא בזמנו, מהנה מאוד לנהיגה. כך הדור הראשון, השני ואף השלישי, הצליחו לכבוש את לבבות הנהגים ובמחיר שפוי והגיוני לכל כיס, הפכה לחלום קרוב וממשי, ובאמת המכירות נסקו מעלה (מעל ל-940,000 יחידות).
צילום: מנהל
המהדורה המוגבלת זוכה לצביעה ייחודית
עכשיו, ממש לאחר חגיגות ה-25 שנים ל-MX5, צפויה מאזדה לשחרר אל אוויר העולם את הדור הרביעי, ממנו יש ציפיות גבוהות, לאור הדורות הקודמים. אבל במאזדה כנראה שלא ממהרים לשום מקום. לתערוכת ניו יורק הביאו את שלושת הדורות הקודמים, ולידם העמידו את הדור הרביעי. בערך. זאת אומרת את שלדת הדור הרביעי. עירומה כביום היוולדה.
אז מה ידוע לנו על השלדה החדשה? בחברה טוענים שהיא תהיה ממוקדת נהג לא פחות מהדור הקודם, ושחלוקת המשקל תהיה בדיוק 50:50, מלפנים ומאחור. אחת הסיבות הינה מיקום המנוע שימצא עצמו קרוב יותר לנהג, לעומת מיקום המנוע בדור הקודם. כמו כן, השלדה תהיה קלה יותר, כך שלא נתפלא למצוא נתון משקל נמוך יותר מ-1,100 קילוגרמים (מאזדה רוצה להפחית כ-100 ק"ג ממשקל המכונית).
צילום: מנהל
מאזדה מבטיחה חלוקת משקל של 50:50
עדיין לא ידוע איזו יחידת כוח נמצא תחת מכסה המנוע, אך ייתכן כי מדובר במנוע ה-2 ליטר האטמוספרי המוכר של מאזדה, אם כי ייתכן ותוצע גם גרסת כניסה בסיסית בעלת יחידת כוח חדשה בנפח ה-1.5 ליטר. כאמור, עדיין אין הצהרה רשמית ממאזדה בנידון.

הדור הרביעי יוצג רשמית, במלואו, לקראת סוף השנה, או לכל המאוחר בתחילת 2015. כאמור, רוב הפרטים הטכניים עדיין חסויים, וכך גם נתוני הביצועים ומחירים עתידיים. לנו רק נותר לקוות שעם הצגת הדור החדש, מאזדה ישראל תחזור לשווק את הרודסטר הקטנה גם אצלנו.
הדור הרביעי יוצג בקרוב