קיה ספורטאז' - מבחן דרכים (2.0 ל', EX) - אוטו

 
מטבע הדברים, גרסת ה-1.6 ל' הבסיסית של קיה ספורטאז' מושכת את עיקר תשומת הלב – ותופסת את עיקר נפח המכירות. אך הביקוש לגרסאות החזקות והמאובזרות יותר לא נעלם – וקיה, מטבע הדברים, לא מוותרים גם על הלקוחות שמחליטים להשקיע יותר. האם גרסת ה-2.0 המאובזרת ביותר (והשניה בכלל בהיצע הספורטאז' – מעליה נמצאת גרסת 1.6 ל' טורבו) מציעה תמורה טובה למחיר?

עיצוב ונראות
חיצונית, ההבדלים אינם גדולים בין גרסאות האורבן הבסיסיות (1.6 ל' או 2.0 ל') ל-EX  המאובזרת. השינוי היחיד שבולט לעין הוא חישוקי "19 נאים, עם צמיגים רחבים ונמוכי חתך (245/45!) הם תורמים למראה, אבל לא ממש יוצרים מהפך. גם בגרסה זו הספורטאז' הוא רכב שמשאיר רושם מגודל יותר מאשר נאה, בעיקר בשל פנסי החזית המוזרים.

1589178
צילום: מערכת אוטו
 
פנים הרכב
כאן ההבדל בין רמת האבזור EX לבין האורבן כבר בולט יותר. מושבי עור (מחוררים, אבל לא מאווררים) מקבלים את פניך עם פתיחת הדלת, ורשימת האבזור ארוכה בהרבה. גג שמש פנורמי הוא השני שמושך את העין, ובקרת אקלים מפוצלת (מזגן רגיל באורבן) תורמת לקונסולה מרכזית בעלת מראה עדכני יותר. יש כמובן עוד תוספות אבזור, אך אלו פחות בולטות לעין – בקרת שיוט וחיישני גשם, למשל. שום דבר חריג ברמת המחיר הזו – חוץ ממערך הבטיחות המתקדם שנמצא בכל רמות האבזור של הספורטאז' (תיקון סטיה מנתיב, בלימה אוטונומית ותפעול אוטומטי לאורות הגבוהים), ומהווה את אחד הקלפים החזקים ביותר של הדגם הזה.
 
משאר הבחינות, אין כמובן הבדל משמעותי בין רמות האבזור – תא הנוסעים מרווח מלפנים ומאחור; תנוחת הנהיגה גבוהה; איכות החומרים טובה מבעבר, אבל עדיין לא ברמה של הטובות בקבוצה; ועיצוב הדשבורד שנוי במחלוקת – לא כולם אהבו את החלוקה שלו לשני חלקים אופקיים.
 
1589177
צילום: מערכת אוטו
 
נוחות נסיעה
מידת הצמיגים עוררה בנו חשש לגבי נוחות הנסיעה. הרי גם עם חישוקי ה-"16 של רמת האבזור הבסיסית לא הצטיין הספורטאז' בספיגת מהמורות קטנות. ואכן, הצמיגים נמוכי החתך פוגעים באיכות הטיפול בשיבושים קטנים, אך במידה קטנה מהצפוי, ובסך הכל הפגיעה בנוחות מינורית. השורה התחתונה זהה – הספורטאז' מציע מתלים נוקשים, שלא מצליחים להחליק כראוי אספלט סדוק, ומשדרים לנוסעים בישירות שיבושים עירוניים חדים. מחוץ לעיר המצב טוב יותר, אך עדיין – נהיגה על כביש משובש היא עניין מנער למדי.

מבחינת רעשים ועידון, נראה שהצמיגים הרחבים מייצרים מעט יותר רעשי כביש – גם כן עניין צפוי – אך גם במקרה הזה לא מדובר בהשפעה דרמטית. רמת הרעש הכללית – רוח, מנוע וכביש – בספורטאז' סבירה, אבל יש טובים ממנו.

1589179
צילום: מערכת אוטו

התנהגות ובטיחות
אין הבדל בבטיחות בין רמות האבזור השונות של הספורטאז' – כולן מצוידות באותה חבילת אבזור מקיפה שכבר הוזכרה. כך שמהבחינה הזו גם ה-EX זוכה למחמאות. אלא שברמת המחיר הזו, כבר יש מתחרים נוספים שמציעים אבזור בטיחות מתקדם – למשל הקשקאי של ניסאן.
 
הספורטאז' EX מציעה יכולת דינמית טובה משמעותית משל גרסאת הבסיס. ככל הנראה הצמיגים הרחבים יותר נתמכים בשינויים במתלים – אנשי היבואן לא ידעו למסור פרטים מדויקים, אך ידעו לאשר כי יש שינויים. התוצאה הסופית היא כניסה מדויקת יותר לפניה, והתנהגות צפויה יותר על המגבלות. ועדיין – לא מדובר במכונית ספורטיבית או כזו שתיקחו לכביש מפותל בשביל הכיף. ההגה לא מספיק מערב והשלדה מציעה התנהגות סולידית ולא נוטה למשחקים. יכולת יש – אין סיבה מיוחדת לנצל אותה.  

מנוע וביצועים
מטבע הדברים, אחת השאלות העיקריות בנוגע לספורטאז' היא עד כמה גדול ההבדל בין מנוע ה-1.6 ל' למנוע ה-2.0 ל'. המספרים מספרים על הבדל של 22 כ"ס ו-3.2 קג"מ (כ-15% ו-20% בהתאמה), ושיא מומנט שמגיע הרבה יותר מוקדם. התחושה בשטח תואמת את המספרים – יש הבדל מורגש, אך הוא אינו דרמטי. עיקר השיפור הוא בזמינות הכח, כאשר יחידת ההנעה לא שולחת את המנוע לסל"ד גבוה כל פעם שנדרשת האצה. עבור מי שנוסע בעיקר בין חדרה לגדרה ההבדל לא יהיה משמעותי. עבור מי שנוסע הרבה בכבישים הרריים, ובעיקר אם הוא עושה זאת עם רכב עמוס, ההבדל יהיה משמעותי יותר. אך בכל מקרה, מדובר בביצועים ממוצעים למדי, וגם גרסת ה-2.0 ל' לא תחשב לזריזה במיוחד ביחס לקטגוריה.
 
1589180
צילום: מערכת אוטו
 
ואיך זה מתבטא בדלק? קשה לדעת בלי השוואה ישירה, אבל נראה כי ההבדל בצריכת הדלק בין שתי גרסאות המנוע אינו גדול. בכל מקרה, גרסת ה-2.0 ל' מציעה צריכת דלק סבירה ביחס לקטגוריה, עם קצת פחות מ-10 ק"מ לליטר במבחן.

תמורה
בניגוד לגרסת ה-1.6 ל', שהרשימה אותנו עם תמורה יוצאת דופן למחיר, גרסת ה-EX השאירה עלינו רושם פושר יותר. אומנם חבילת האבזור העשירה של קיה ספורטאז' בגרסה זו – בדגש על אבזור הבטיחות – עדיין אטרקטיבית ביחס למחיר, אך קשה שלא לתהות האם היא שווה את הפרש המחיר מהגרסאות שמתחתיה (האם ויתור על מושבי העור וחישוקי ה-"19 באמת שווה פער מחיר של 9000 שקלים מגרסת ה-LX?). ויותר מזה – אם כבר החלטתם לפתוח את הארנק – האם לא עדיף לשלם עוד 8000 שקלים ולקבל את גרסת הטורבו הבכירה, כולל שינויי עיצוב בולטים יותר (שידעו שאתם בגרסת ההכי-הכי), הנעה כפולה ויחידת הנעה חזקה משמעותית.
 
 

שווה לשקול גם:

מחיר
142000
החל מ- 1,409 ₪
שנת דגם
2019
שווי שימוש רציף
3521
אחריות
שלוש שנים
שנת השקת הדגם
2015

תיאור

מקומות ישיבה
5
מספר דלתות
5
מרכב
SUV
קבוצת רישוי
קבוצה 4

מידות

אורך
448
רוחב
185
גובה
164
משקל
1531
בסיס גלגלים
267
נפח תא מטען (ליטר)
467
נפח תא מטען קיפול שורה שנייה (ליטר)
1456
נפח תא מטען קיפול שורה שלישית (ליטר)
נפח מיכל דלק
62

צמיגים

קוטר/חתך/רוחב
215/70/16

מנוע וביצועים

נפח מנוע (סמ"ק)
1598
סוג מנוע
טורבו דיזל
תצורת מנוע
טורי
מספר צילינדרים
4
הנעה
קדמית
הספק מירבי (כ"ס)
136
סל"ד להספק מירבי
4000
מומנט מירבי (קג"מ)
32.6
סל"ד למומנט מירבי
2000
0 ל-100 קמ"ש (שניות)
11.8
מהירות מרבית (קמ"ש)
180
תיבת הילוכים
אוטומטית רובוטית כפולת מצמד
מספר הילוכים
7

צריכת דלק

צריכת דלק - בינעירונית
21.7
צריכת דלק - עירונית
20.0
צריכת דלק - ממוצעת
21.3
דרגת זיהום אוויר
4
צריכת דלק - אמיתית
18.0
צריכת דלק - מבחן אוטו

בטיחות

מבחן ריסוק אירופאי
5 כוכבים
בלמים
ABS + EBD + BAS
מספר כריות אוויר
6
בקרת יציבות אלקטרונית ESP
יש
עיגוני ISOFIX
יש
ביטול כרית אוויר לנוסע
יש
מערכת לבלימת חרום עצמאית
יש - כולל במהירות בינעירונית
מערכת לניטור רכב בשטח מת
אין
מערכת להתרעת עייפות נהג
אין
מערכת להתרעת סטייה מנתיב
יש + שמירת נתיב אקטיבית (היגוי)
חיישני לחץ אויר
יש
מערכת זיהוי תמרורים
אין
פנסים עוקבי פנייה
אין
עמעום אורות גבוהים אוטומטי
יש
אבזור בטיחותי נוסף
מערכת סיוע לזינוק בעלייה, אזהרת התנגשות קדמית, מערכת לבקרת ירידה במדרון, מערכת למניעת התהפכות, תאורת יום אוטומטית מסוג LED, בקרת יציבות נגרר

מולטימדיה

מערכת שמע
מקורית + שליטה מההגה
טלפון
דיבורית בלוטות'
מסך מולטימדיה
יש
מערכת ניווט מובנית
יש כוללת WAZE
חיבור לאינטרנט
אין
חיבורי אודיו
AUX + USB
נגן DVD
אין

אבזור

חלונות חשמל
4
מערכת מיזוג אוויר
בקרת אקלים + פתחי אוורור מאחור
גג שמש
אין
חישוקים קלים
יש
בקרת שיוט
יש
ריפוד
בד
חימום במושבים
אין
כוונון מושבים
ידני
פנסי חזית
רגילים
פנסי ערפל קדמיים
יש
עזרי חנייה
אין
חיישני גשם
יש
חיישני תאורה
יש
תאורת אווירה
אין
קיפול מראות חשמלי
יש
מערכת עצור סע
יש
מחשב דרך
יש
הגה וידית הילוכים מצופים עור
יש
כניסה ללא מפתח
אין
מערכת חנייה אוטומטית
אין
אבזור נוסף כלול במחיר
מסילות גג
אבזור נוסף בתשלום

דגם קיה ספורטאז'
גרסה ספורטאז' מ. פנים 1.6 ל' דיזל, אוט', LX
מחיר 142000
0 ל-100 קמ"ש (שניות) 11.8
מהירות מרבית (קמ"ש) 180
תיבת הילוכים מצמד כפול
צריכת דלק - ממוצעת 21.3
נפח תא מטען (ליטר) 467
דרגת זיהום אוויר 4

תגובות גולשים:

לכתבה זו התפרסמו תגובות