אופל קורסה - מבחן דרכים (130 כ"ס, GS-ליין) - אוטו

יעילה. תכליתית. קצת משעממת – כך ניתן היה לסכם מבחן דרכים לכל אופל קורסה כמעט, ונשים בצד גרסאות OPC, מאז שהדגם הוצג ב-1982 ועד היום. עד היום, כי כעת, בדור השישי של הסופרמיני של אופל, אין כבר "דודה קורסה" ובמקומה הגיעה חתיכה מסובבת ראשים. 

קורסה, אופל, קורסה
הקורסה הראשונה הושקה כאמור ב-1982, ובמהלך השנים הצליחה למדי באירופה והייתה לרבת המכר של אופל. הקורסה הקודמת הייתה דור חמישי (2014) של הדגם, אך בפועל הייתה רק מתיחת פנים מקיפה לדור הרביעי (2006) — זה שתוכנן עם מכלולים של בעלת הבית, GM ובמסגרת שיתוף הפעולה שלה עם פיאט בראשית המילניום. שנים של בעיות בתזרים המזומנים ושימוש במכלולים וותיקים השפיעו על המכונית; לא רק שקורסה הייתה מכונית עם תדמית מיושנת ואפרורית — בערוב ימיו של הדור החמישי היא גם הייתה כזו באמת.

1631618
צילום: איתמר רותם

הרכישה של אופל בידי קבוצת PSA (קיץ 2017) לא הגיעה דקה מוקדם מדי. מבעלות של קונצרן אמריקאי, חסר הבנה לשוק האירופאי וחסר יכולת לעשות את השינוי הנדרש באופל, עבר היצרן הגרמני לחברות בקבוצת רכב מצליחה. שיתוף הפעולה החל עוד קודם, עם דגמי הפנאי קרוסלנד X וגרנלנד X, זהים טכנולוגית לפיג'ו 2008 ו-3008. קבוצת PSA העניקה לאופל לא רק את מערך המכלולים החדש שלה – רצפות, מנועים, בסיס חשמלי – אלא גם גב כלכלי איתן, זה בדיוק מה שאופל הייתה צריכה. 

אופל החלה לעבוד על הדור החדש של קורסה עוד לפני שעברה למסגרת PSA, אבל לאחר מכן זנחה את הפלטפורמה הוותיקה של GM, המכלולים על הפרק שונו, והתכנון החל מהתחלה. הבסיס הפעם היה עדכני — פלטפורמה CMP (או EMP1) של PSA; זה הבסיס לדגמים הקטנים העכשוויים של PSA: פיג‘ו 208 ו-2008 ו-DS 3 קרוסבק.  

1631627
צילום: איתמר רותם

הבסיס המתקדם אפשר לאופל להטמיע בדור השישי של הקורסה טכנולוגיות עדכניות הנדרשות מכל יצרנית גדולה כיום – החל ממערכות בטיחות מתקדמות (ומתבקשות) בעידן המודרני, דרך מנועים עדכניים העומדים בתקנות הזיהום המחמירות של האיחוד האירופאי ועד כניסה למגרש החשמלי, עם גרסת e כל-חשמלית לסופרמיני הזו, ולראשונה בהיסטוריה של המותג (בערך, אם מתעלמים מאמפרה. ומתעלמים).

התייחסות נוספת
העיצוב של קורסה החדשה מחייב התייחסות נוספת. קורסה החדשה נראית מצוין מכל זווית, בזכות קווים מדויקים ופרופורציות מעולות. על כל אלה, המעניקים לה הופעה דינמית, מוסיפה רמת הגימור 'GS-ליין' המוסיפה פגושים אגרסיביים ונועלת חישוקי "17. קורסה מצליחה להיראות מאוד ”אופל“ מצד אחד, אבל גם מאוד רעננה וצעירה מצד שני. 

1631622
צילום: איתמר רותם

לא חשבתי שאומר זאת על אופל בכלל ועל קורסה בפרט, אבל אם אתם מעדיפים להימנע מתשומת לב על הכביש, אל תקנו את הקורסה החדשה, בטח לא ברמת הגימור הזו, בוודאי שלא בצבע כתום.

האופל בפנים
כניסה לתא הנוסעים מצננת קצת את ההתלהבות. כלומר, עיצוב סביבת הנהג פשוט אינו מבריק כמו זה של הרכב מבחוץ. פתחי האוורור העליונים במרכז הם דוגמה לכך, הגוון הכל-שחור אינו עוזר, ולוח המחוונים האנלוגי אינו מרשים כמו זה שבפיג'ו 208 למשל.

1631614
צילום: איתמר רותם

מנגד, האלמנטים באדום – הפס הרוחבי מדלת לדלת, פסי האורך במושבים והתפרים בהם – שוברים את המופע השחור מדי, והצג המרכזי, הפונה מעט לנהג, מודרני כנדרש. מערכת המולטימדיה מוכרת לכל מי שנהג באחד מדגמי הקבוצה, אך באופל הוסיפו מתגים לתפעול פונקציות עיקריות. היתרון הוא בהפחתת הפעולות המחייבות ביקור במסך וזה מבורך, החיסרן הוא בביצוע; חלק מהפקדים ממוקמים נמוך מדי, ותפעול מערכות בטיחות והגדרות נעשות במקרים אחדים דרך המתגים, במקרים אחרים רק דרך המסך, וזה מעט מבלבל.

בכלל הנדסת האנוש לא תמיד מצטיינת: יש כניסה ללא מפתח אבל רק מצד הנהג, משענת היד נעה על מסילה וניתן לגשת לתא האחסון אבל רק כאשר היא במצב האחורי; פקדי ההילוכים מאחורי ההגה ממוקמים רחוק מדי; מעט מדי שקעי USB. איכות החומרים טובה בחלקה העליון של סביבת הנהג, עם פלסטיק שמן יחסית ובמרקם טוב, אך מצטיינת פחות מגובה הברכיים ומטה. 

1631617
צילום: איתמר רותם

מושב הנהג מוצלח מאוד, וקל למצוא תנחת נהיגה טובה (נמוכה יחסית), הראות לפנים בסדר גמור (למרות קו הגג הנמוך), קצת פחות לאחר. מושב הנוסע מוצלח גם הוא וזה כולל עיגוני איזופיקס – והשניים לפנים ייהנו משפע תאי אחסון ומקומות לבקבוקים. 

מעבר לחלק האחורי מפגיש אותנו עם מרחב סביר-אך-לא-אדיר, גם ביחס לממדים המקובלים בקטגורית הגודל הצנועה הזו. אופל קורסה הקודמת הייתה אחת המרווחות בקבוצה – זו רק ”בסדר“. המושב עצמו נוח אך מרווח הברכיים מצומצם למדי. גם אין שקעי טעינה, תאורה ודיפוני הדלתות מאחור פשוטים ונוקשים. לחיוב נציין את הגג הפנורמי הענק שמכסה כמעט את כל גג המכונית הקטנה ולא פוגע יותר מדי במרווח הראש.

1631615
צילום: איתמר רותם

תא המטען מציע נפח הטענה של 309 ליטרים, הוא בעל מבנה רבוע ויעיל, וכולל ווי תלייה ועיגון וגם תאורה. סף ההטענה מעט גבוה ועמוק.

'GS-ליין'
לקורסה ברמת הגימור ’GS-ליין‘ לא רק פריטי עיצוב מלבבים בחוץ ובפנים, אלא גם מרכיבים המבטיחים יותר בתחום הדינמי. מרכיבים אלה כוללים מצבי ניהוג, גם 'ספורט'; בולמים בכיול קשיח יותר; מידות צמיגים נדיבות יותר, עם רוחב של 205 מ“מ במקום 195 מ"מ ברמת הגימור הצנועה יותר; גם פקדי הילוכים מאחורי ההגה.

גם יחידת ההנעה היא חלק מהנוסחה הזו; מנוע הטורבו-בנזין 1.2 ליטר מפיק במהדורה זו 130 כ“ס ו-23.4 קג“מ - זו הסופרמיני העוצמתית בקטגוריה. יחד עם תיבה אוטומטית עם 8 הילוכים – שילוב מקובל בדגמי הקבוצה – ומשקל קל יחסית (1233 ק“ג) מושגת תאוצה לא רעה בכלל: 8.7 שניות ל-100 קמ“ש. על הנייר, לפחות.

1631605
צילום: איתמר רותם

גם על הכביש, בו מתגלה יחידת הנעה נמרצת ויעילה. המנוע הקטן פחות אוהב לעלות למחוזות סל“ד גבוהים, אך הוא דוחף את הקורסה בנחישות וביעילות כבר מסל“ד נמוך, הוא במיטבו במרכז הסקאלה, וצובר קמ“שים בקצב נאה. תיבת ההילוכים טובה מאוד – משלבת הילוכים באופן חלק, עושה זאת בזריזות וההיענות שלה לפקודות מהדוושה ממש לעניין. צמד-חמד שאולי לא ירגש אתכם בעידן בו האינפלציה במספר הסוסים דוהרת קדימה, אבל בהחלט יעניק לקורסה ולנהג שלה המון יכולת מתי שצריך וייתן כיסוי לעיצוב. הצליל החביב שמשולש הצילינדרים הזה מפיק רק מוסיף, במיוחד במצב 'ספורט'.

בכלל, מעבר בין מצבי הנהיגה מניב הבדלים מורגשים בהתנהלות הרכב, למרות שאין לו בולמים אקטיביים. תגובות הדוושה ב'ספורט' חדות, וגם להגה משקל טוב במצב זה; מצב ’אקו‘ מקהה את תגובות הדוושה והתיבה, הצליל מתמתן וההגה הופך צמיגי יותר ומתאים פחות לנהיגה דינמית; מצב 'רגיל' נמצא איפשהו באמצע. כאן נציין שהמנוע, כדרכם של לא מעט מנועים עם 3 צילינדרים, עשוי לווברץ בסרק או בסל“ד נמוך, וזה בולט יותר במצב 'אקו'.

1631607
צילום: איתמר רותם

צריכת הדלק הממוצעת במהלך המבחן המאומץ עמדה על 13.5 ק“מ לליטר, כאשר בשיוט נינוח נרשמו קרוב ל-20 ק“מ על כל ליטר. נתונים מצוינים. 

בכבישים מפותלים, מפגינה קורסה 'GS-ליין' יכולת מכובדת ביותר; ההתנהגות ניטרלית, זוויות הגלגול מתונות, ריסון המרכב בעומס מרשים, הכניסה לפנייה חדה ומהירה והאחיזה גבוהה. קורסה מסמנת V כמעט בכל סעיף בתחום הדינמי, אך היא לא תמיד מערבת. משקל ההגה במצב 'ספורט' טוב, ואתו יש להישאר בקטעים מפותלים; במצבים האחרים הוא קל מדי והשטח המת גדול מדי.

קורסה יום-יום
בנהיגה רגילה מחוץ לעיר, נוחות הנסיעה מוצלחת הודות לריסון טוב של המרכב גם בכביש גלי, ויכולת לספוג שקעים גדולים ללא דרמה. עם זאת, הכיול הנוקשה וחתך הצמיגים הנמוך מקשים על הקורסה להתמודד עם שברים גדולים או כאלה עם שפה חדה. נוחות הנסיעה בעיר בינונית, בגלל נוקשות בפעולת הבולמים, אך קורסה מצליחה תמיד מצליחה לספוג חלק מהשיבושים.

1631608
צילום: איתמר רותם

מעבר לרעשי המנוע הבולטים (אך חביבים), חודרים לתא הנוסעים לא מעט רעשי כביש כבר במהירויות נמוכות כתלות באיכות האספלט. בשיוט מהיר מצטרפים לעסק גם רעשי רוח. 

כבר לא דודה
הדור השישי של אופל קורסה לא חף מחסרונות – כמו מספר בעיות בהנדסת אנוש, מרחב מאחור, נוחות נסיעה בעיר – אבל יתרונותיו מרובים, ואלה כוללים: אבזור עשיר, טכנולוגיה עדכנית, ביצוע טוב, ביצועים טובים מאוד, צריכת דלק חסכנית, נוחות נסיעה טובה מחוץ לעיר ויכולת גבוהה בכביש המפותל. 

לא פחות חשוב מכל אלה נעוץ בעובדה שהקורסה החדשה מנערת מעליה את תדמית הדודה שדבקה בה. הקורסה כל כך מושכת את העין עד כי לאורך כל המבחן – בתחנת הדלק ובמתקן השטיפה, מבעלי קורסה לדורותיה ושלל צעירים באיביזות FR – זכיתי בתשומת לב רבה וללא הפסקה, לתגובות ולשאלות. 

1631623
צילום: איתמר רותם

קורסה החדשה, מעבר לאיכויותיה וליכולות שלה בכביש, היא מכונית שאתם עשויים לרצות לקנות, לא בגלל שיש לה ארבע שנות אחריות, אלא בגלל שאתם רוצים אותה בחניה שלכם.

הקורסה שנבחנה מצטרפת לקבוצה הולכת וגדלה של מכוניות סופרמיני חזקות, מאובזרות ומרשימות, המוצעות במחיר שאינו נמוך כלל – אבל מעניקות תמורה הולמת לתוספת הפרמיה המבוקשת עבורן.

*עודכן סרט ב-28.01.21

1631626
צילום: איתמר רותם

שווה לשקול גם:

}
מחיר
118990
החל מ- 1,256 ₪
שנת דגם
2019
שווי שימוש רציף
2951
אחריות
ארבע שנים
שנת השקת הדגם
2019

תיאור

}
מקומות ישיבה
5
מספר דלתות
5
מרכב
האצ'בק
קבוצת רישוי
קבוצה 2

מידות

}
אורך
405
רוחב
174
גובה
143
משקל
1233
בסיס גלגלים
254
נפח תא מטען (ליטר)
309
נפח תא מטען קיפול שורה שנייה (ליטר)
1081
נפח תא מטען קיפול שורה שלישית (ליטר)
נפח מיכל דלק
44

צמיגים

}
קוטר/חתך/רוחב
205/45/17

מנוע וביצועים

}
נפח מנוע (סמ"ק)
1199
סוג מנוע
טורבו בנזין
תצורת מנוע
טורי
מספר צילינדרים
3
הנעה
קדמית
הספק מירבי (כ"ס)
130
סל"ד להספק מירבי
5500
מומנט מירבי (קג"מ)
23.4
סל"ד למומנט מירבי
1750
0 ל-100 קמ"ש (שניות)
8.7
מהירות מרבית (קמ"ש)
208
תיבת הילוכים
אוטומטית פלנטרית (רגילה)
מספר הילוכים
8

צריכת דלק

}
צריכת דלק - בינעירונית
25.0
צריכת דלק - עירונית
18.5
צריכת דלק - ממוצעת
22.2
דרגת זיהום אוויר
7
צריכת דלק - אמיתית
18.0
צריכת דלק - מבחן אוטו
13.5

בטיחות

}
מבחן ריסוק אירופאי
4 כוכבים
בלמים
ABS + EBD + BAS
מספר כריות אוויר
6
בקרת יציבות אלקטרונית ESP
יש
עיגוני ISOFIX
יש
ביטול כרית אוויר לנוסע
יש
מערכת לבלימת חרום עצמאית
יש - כולל במהירות בינעירונית
מערכת לניטור רכב בשטח מת
יש
מערכת להתרעת עייפות נהג
יש
מערכת להתרעת סטייה מנתיב
יש + שמירת נתיב אקטיבית (היגוי)
חיישני לחץ אויר
יש
מערכת זיהוי תמרורים
יש
פנסים עוקבי פנייה
אין
עמעום אורות גבוהים אוטומטי
יש
אבזור בטיחותי נוסף
חיישני חגורות בטיחות, סייען זינוק בעלייה, מערכת התרעת סכנת התנגשות קדמית, זיהוי הולכי רגל ורכב דו-גלגלי

מולטימדיה

}
מערכת שמע
מקורית + שליטה מההגה
טלפון
דיבורית בלוטות' + אנדרואיד אוטו או אפל קארפליי
מסך מולטימדיה
יש
מערכת ניווט מובנית
אין
חיבור לאינטרנט
אין
חיבורי אודיו
USB
נגן DVD
אין

אבזור

}
חלונות חשמל
4
מערכת מיזוג אוויר
בקרת אקלים
גג שמש
גג שמש פנוראמי לא נפתח
חישוקים קלים
יש
בקרת שיוט
יש כולל שמירת מרחק
ריפוד
בד
חימום במושבים
אין
כוונון מושבים
ידני
פנסי חזית
LED
פנסי ערפל קדמיים
יש
עזרי חנייה
חיישני חניה אחוריים וקדמיים + מצלמת רוורס
חיישני גשם
יש
חיישני תאורה
יש
תאורת אווירה
אין
קיפול מראות חשמלי
יש
מערכת עצור סע
יש
מחשב דרך
יש
הגה וידית הילוכים מצופים עור
הגה בלבד
כניסה ללא מפתח
יש + הנעה
מערכת חנייה אוטומטית
אין
אבזור נוסף כלול במחיר
בורר מצבי נהיגה, מראה פנימית מתכהה אוט‘, מערכת מולטימדיה "7, 6 רמקולים, חלונות אחוריים כהים
אבזור נוסף בתשלום
מושבים ספורטיביים, Two Tone – גג בצבע שחור, LED MATRI X – פנסים ראשיים FULL LED אדפטיביים

 • צילום: איתמר רותם

1 1

דגם אופל קורסה
גרסה קורסה 1.2 ל' טורבו, אוט', Elegance
מחיר 109990
0 ל-100 קמ"ש (שניות) 8.7
מהירות מרבית (קמ"ש) 208
תיבת הילוכים אוטומטית
צריכת דלק - ממוצעת 22.2
נפח תא מטען (ליטר) 309
דרגת זיהום אוויר 7

תגובות גולשים:

לכתבה זו התפרסמו תגובות

 1. 49. הכל עניין של בטיחות. יש לרכב הזה בלימה אוטונומית גם בעיר וגם בבין עירוני, בקרת סטיה אקטיבית ובקרת שיוט אקטיבית ועוד וזה הופך אותו למועמד לכל מי שמחפש רכב בקבוצת מחיר הזו

  נהג רברס 2 פברואר 2021, 01:07

 2. 47. הכי שווה היום הרכבים של GAC ה GE3 וה AION V שיגיע בהמשך 140K אין הוצאות דלק שירות מעולה ותחנות הטענה בשלשת המטרופולין עם שנה הטענה חינם מאוריון מוביליטי של יוניון יבואנית טויוטה

  ממליץ בחום 31 ינואר 2021, 12:57

 3. 45. אתם עדין רוכשים רכב בעירה פנימית? עם כל השמן והזיהום והלכלוך והטיפולים היקרים?

  נורווגי 29 ינואר 2021, 08:00

 4. 41. שמן גיר 2 ליטר,800 שקל. ברחתי מהרכב הזה.

  דודי 25 ינואר 2021, 07:09

 5. 37. במינימום טויוטה היבריד מי שקונה בנזין נטו עוכר ישראל ליטרלי מעכיר את האוויר

  סמי 28 נובמבר 2020, 10:04

 6. 36. היום רק חשמל דלק זה לטיפשים חששנים שחוששים משינוי הסוג שמשאיר אותנו עם ביבי

  צבי 28 נובמבר 2020, 10:01

 7. 35. MG ZS שיחקו אותה שהורידו מחיר ל 128 אלף

  רק חשמלי 27 נובמבר 2020, 18:17

 8. 34. נהגתי בה חסכונית בדלק אבל צריך לעבור לחשמל

  שימי 26 נובמבר 2020, 17:41

 9. 33. ממתינים לחשמלית

  אילו מאסק 26 נובמבר 2020, 17:41

 10. 25. ממתין לחשמלית

  ניקולה טסלה 22 מרץ 2020, 16:47

 11. 23. גם הפראיירים כבר לא קונים אותו .

  דליק 22 מרץ 2020, 10:38

 12. 20. 19 מאיפה הבאת את השטות הזאת

  עמיד 21 מרץ 2020, 15:09

 13. 13. פשוט פצצה כל הכבוד לפיג׳ו על המהפך

  עמיד 20 מרץ 2020, 15:59

 14. 11. עדיף רנו קליאו החדשה

  עדיף רנו קליאו החדשה 20 מרץ 2020, 11:34