נתת לנו Like ב-Facebook?

בדיקת רכב: איך להימנע מרמאויות

אוטו חדשות רכב

בדיקת רכב: איך להימנע מרמאויות

18.07.12 קומפיוטסט

החלטתם איזו מכונית אתם רוצים, עשיתם סקר שוק ומצאתם את המוכר הנכון. איך תדעו שלא מרמים אתכם?

7 תגובות | תגיות: משרד הרישוי, רישיון רכב, מכון בדיקה, יד שנייה, רכישת רכב, בדיקת רכב, קומפיוטסט

לפרטים
auto.co.il icon
*ציין שם
*ציין טלפון *טלפון שגוי

הפרטים נקלטו במערכת, ניצור איתכם קשר בהקדם

v-icon
סגור
אתם רוצים לקנות רכב משומש. אולי מטעמי תקציב, אולי משיקולי עלות-תועלת, או אולי כי סתם בא לכם. עשיתם סקר שוק, קיבלתם ייעוץ ממומחה, החלטתם מה הרכב המתאים לכם וסרקתם את לוחות המודעות. קניית רכב היא מהגדולות שבהוצאות שאנו עושים במהלך חיינו, ועל כן עלינו לבחון היטב את כל האפשרויות העומדות בפנינו לפני קניית הרכב, ובמיוחד לדעת ממה להיזהר, למה לשים לב, ואיך לא "ליפול בפח" באיזושהי רמאות או עקיצה.

קניית רכב משומש היא אמנם תהליך מסובך יותר הכרוך גם בסיכונים, בייחוד עבור רוכש לא מנוסה. לכן, יש כמה נקודות חשובות שחשוב לבדוק לפני ביצוע העסקה. לגזור ולשמור (קודם להדפיס, שלא תגידו שלא אמרנו) – ושלא יעבדו עליכם.

המפורט להלן נסמך על הניסיון, אם כי אין ודאות ש"נוכלים" לא יפתחו שיטות חדשות למרמה, שלא ייחשפו על ידי האמצעים המוצעים. מומלץ לפעול לפי הרשימה, להפעיל שיקול דעת, והכי חשוב – להתחדש וליהנות.
 
 

1. פגישה ראשונה:
כדאי לפגוש את המוכר בביתו או במקום עבודתו, כדי שיהיה קל יותר לאתרו בהמשך. רצוי לראות את הרכב באור יום כמובן ולהגיע עם אדם נוסף שיספק נקודת מבט נוספת.

2. האם המוכר הוא בעל הרכב הרשום?
יש לוודא התאמה בין הפרטים השונים (שם, מספר תעודת זהות, כתובת מגורים) שתעודת הזהות, לבין אלו המופיעים ברישיון הרכב.

3. אם המוכר אינו בעל הרכב הרשום:
יש לדרוש הצגת ייפוי כוח המסמיך את המוכר למכור את הרכב. מומלץ לרשום את פרטי בעל הרכב הרשום (נותן ייפוי הכוח), ולוודא שמיופה הכוח הוא אכן המוכר הניצב לפניך (ניתן לבקש לראות תעודה מזהה).
מומלץ לברר מה טיב הקשר בין הבעל הרשום למיופה הכוח.
מומלץ ליצור קשר עם בעל הרכב הרשום באופן עצמאי (שלא בעזרת המוכר) ועדיף פנים אל פנים, לא טלפונית, וזאת על-מנת לאמת שהוא אכן מוכר את הרכב באמצעות המוכר שפגשת.

4. פרטים נוספים ברישיון הרכב:
שימו לב לתאריך הרישום של הרכב על שם בעליו הנוכחיים. מומלץ להיזהר מקניית רכב שנרשם לפני זמן קצר. אנשים בדרך כלל אינם מוכרים רכב שקנו לפני ימים או שבועות אחדים.

5. מכון בדיקה:
לאחר שביררנו ואימתנו את הפרטים הללו, ניגש יחד עם המוכר לבדיקה במכון בדיקה. יש לקחת את הרכב למכון בדיקה אותו אתם, רוכשי הרכב, בחרתם, גם אם המוכר מנסה לשכנע אתכם אחרת. רצוי גם לקחת את הרכב למכון בדיקה מרוחק ממקום מגוריו של מוכר הרכב.
שימו לב – קחו את הרכב רק למכון בדיקה מורשה של משרד התחבורה, אשר נותן לכם אחריות על הבדיקה הנעשית. אל תתפתו להזמין את הבדיקה "אליכם הביתה" כפי שמציעות מספר חברות, מכיוון שגורמים אלה אינם מכונים מורשים בעלי רישיון ממשרד התחבורה, ואינם מורשים לבצע בדיקות לרכב על פי משרד התחבורה.

הבדיקה במשרדי הרישוי נעשית רק עם תעודת זהות של בעל הרכב.
בנוסף לבדיקה המכאנית, ירשמו במכון גם את מספר השלדה והמנוע הקיימים בגוף הרכב. יש לשמור את הרישום ולוודא שיש התאמה מלאה בין הנתונים הרשומים לאלו שיופיעו בשטר המכר.
 
 

6. טופס הסיכום של בדיקת הרכב:
בטופס סיכום של בדיקת רכב מצוין כי את הליקויים הנרשמים בטופס הבדיקה, עלותם וערכם יש לקבל ממוסך מורשה או משמאי רכב. אל תוותרו על שלב זה – במידה וקיימות בעיות מכאניות שהתגלו בבדיקה – גשו למוסך ודרשו הצעת מחיר לתיקונם. במידה והוחלפו חלקים במרכב או בשלדת הרכב, או שישנה מכה או מעיכה, גשו לשמאי או בדקו במחירון הרכב את ירידת הערך לליקוי הנרשם.

7. לסיכום ולפני העברת הבעלות:

האחריות לבירור ולגילוי הפרטים המהותיים הנוגעים לרכב, לרבות זיהוי הרכב, בעלויות, שיעבודים ועיקולים וכל פרט רלוונטי אחר (שלרוב מתגלים לאחר ביצוע הבדיקות בשלבים הקודמים) – מוטלת על הצדדים לעסקה. אין להסתמך על רישומי רשות הדואר בלבד לבירור עניינים אלה – המידע הנמצא ברשות הדואר אינו מלא ולכן יש לפנות לרשות הרישוי. אין זה מתפקידו של פקיד בנק הדואר להשוות נתונים טכניים.
שימו לב – אין די בהשוואת שטר המכר לרישיון הרכב – רישיון הרכב עלול להיות מזויף. בכל ספק שיתעורר בליבכם בדבר נכונות הנתונים, יש לגשת עם המוכר למשרד הרישוי – אם יסרב לבדיקה כזו, יש בכך כדי להטיל ספק באמינותו.
כמו כן, יש לבדוק בלשכת רשם המשכונות, השייכת למשרד המשפטים, האם הרכב ממושכן.

8. העברת בעלות:

לאחר שעברנו את שלב הבדיקה, התמקחנו והסכמנו על המחיר ניגש לשלב העברת הבעלות. העברת הבעלות חלה באחריות מוכר הרכב – אין רשות הרישוי אחראית לכך.
לידיעתכם, כל עוד לא נחתם שטר המכר ואגרת ההעברה לא שולמה – לא שונתה הבעלות וניתן לעצור את תהליך הקנייה.

7 תגובות לכתבה

לקריאת כל התגובות ברצף
 • 7
  להתרחק מחברת ביטון מוטורס עוקצים סדרתיים

  היזהרו מחברת ביטון מוטורס בעפולה והרצליה נוכלים ממדרגה ראשונה
  נעקצתי בסכום של מעל 20 אלף שקל עקב ירידת ערך של הרכב והעלמת פרטים במכירה פשוט נוכלים לא להתקרב!!!!!

  24.02.16 | 13:32אבי

 • 6
  בקיצור - פרסומת ("מאמר") לקומנפיוטסט   ל"ת

  ללא תוכן

  30.03.14 | 14:01ישראלי

 • 5
  רשם המשכונות

  הנה הכתובת לרשם המשכונות, ניתן לעשות בירור אונליין:
  https://nesach.justice.gov.il/mashkonot/forms/fMashIyunMishkun.aspx

  רצוי להכנס עם אינטרנט אקספלורר עדכני

  21.06.13 | 20:09שיר

 • 4
  ל-3, ליסינג ? ראש שקט? על מה אתה מדבר? ................

  אני לא טוען חו"ח שכולם רמאים ושקרנים אך הסיכוי ליפול בליסינג הוא בדיוק כמו ליפול עם מוכר פרטי ולא חסרים סיפורים על מעלליהם של חברות הליסינג ,הם לא מלאכים !!!
  הבעיה היא שהצרכן הישראלי לא אוהב לעשות את העבודה כמו שצריך, הוא תמים, לא בודק ולא לומד , רוב ההחלטות של הצרכנים הן אימפולסיביות ורגשניות , הם לא מאמינים שידפקו אותם עד שזה קורה בפעם הראשונה.
  בהנחה שלרכוש רכב יד שנייה זה פרויקט לא קל ויש להשלים עם עובדה זו, אסור בשום פנים ואופן לעגל פינות ואו לחסוך זמן גם אם ראיתם את הרכב מספר 53 ואין כבר כוח לבדוק יותר, צריך לבדוק הכל לפרטי פרטים גם במחיר של התעלקות על המוכר, פשוט להיות " יקים פוצים ", לא לוותר ולהתעקש לקבל תשובה עניינית על כל שאלה שתשאלו ולא להתרגש עם המוכר יעשה פוזות ויתעצבן, גם שפת גוף יכולה להועיל בשלב זה.
  אחד הכללים החשובים ביותר ברכישת רכב ממוכר פרטי היא לתהות על קנקנו, לבחון את האישיות ,התנהגות ויחסו לרכב ובכלל, לא להתבייש לשאול שאלות כמו, איפה אתה עובד? מה אתה עושה ? בן כמה אתה ? ועוד שאלות על מנת ליצור "SMALL TALK " שלב זה ייתן לכם ברוב המקרים להבין מי עומד מולכם.
  השלב הבא כמובן הוא לבדוק את הדברים הבסיסיים שצוינו כאן בכתבה ואת ההיסטוריה של הרכב בכתובים, לא בע"פ, בשום מצב אין לעגל כאן פינות.
  אם כספכם חשוב לכם ,אתם לא עשירים ויש לכם ספק כלשהו לגבי רכב מסוים או לגבי בעליו עברו הלאה אל תנסו לטאטא ספקות מתחת לשטיח, יש הרבה דגים בים ביניהם גם אנשים הוגנים, נכון , קשה למצוא אותם אך עם בדיקה נכונה של כל הנתונים אפשר למצוא את הרכב שאתם מחפשים, גם אם בטלפון המחיר היה נשמע לכם גבוה, לפעמים כדאי לשלם כמה שקלים יותר .
  בבחירה שבין רכישה מפרטי ובין הליסינג אני בוחר בפרטי, הזול יעלה ברוב המקרים ביוקר, הנה שתי דוגמאות משלל הסיפורים שאני מכיר , אחד מהם אני חוויתי באופן אישי......
  סיפור מס' 1-
  גיסתי רכשה לפני כמה שנים רכב מאחת מחברות הליסינג, הם בדקו (לא כמו שצריך) את הרכב והוא היה לשביעות רצונה, אחרי שסגרה את העסקה ,שילמה והעבירה בעלות ונסעה לביתה, היא גילתה שבזמן הכנת הניירת וכל התהליך הנלווה ,החוצפנים האלה החליפו לה את הצמיגים הטובים שהיו ברכב לצמיגים ישנים יותר שיש כבר להחליפם., עכשיו תנסו להוכיח !
  מיותר לציין כי כבר בשלב ההתחלתי הזה היא נאלצה להחליף 4 צמיגים .
  סיפור מס' 2- בדיקה במכון מורשה בר"ג,
  את הרכב הראשון שלי רכשתי לפני כ- 20 שנה אלפא סוד,הייתי צעיר מאוד וחסר ניסיון, ניגשתי לראות את הרכב , עמדה מולי בחורה נחמדה ואחרי שיחה קצרה לקחנו את הרכב לסיבוב קצר (לצערי קצר מידי), נהניתי מהנסיעה ולקחתי אותו למכון בדיקה, בדיוק כמו שהייתי אמור לעשות, המכון הציג לפני את ממצאי הבדיקה, היו תקלות שמתאימות לרכב בשנתון שלו, לא היה דבר חריג בבדיקה.
  אחרי כל התהליך, העברת בעלות תשלום וכו...עוד באותו היום גילית שהאוטו מאבד מים, מלאתי מים במיכל , נסעתי ושוב

  19.07.12 | 09:51מורדוק

 • 3
  בגלל זה אני מעדיף לקנות מליסינג

  אחרי מקרה של רמאות שקרה לי בעבר אני מעדיף ללכת לישון בראש שקט בגלל זה את הרכב האחרון שלי קניתי בלאבר.

  19.07.12 | 08:36יואב

 • 2
  תודה אחלה כתבה אבל רק אם אפשר

  לרשום איך ולאן ניגשים כשרוצים לפנות למשרד הרישוי ולרשם המשכון מספרי טלפון יועילו כי בפועל רק החיפוש שלהם מוציא את החשק ואז מוותרים ונכווים

  19.07.12 | 00:12ע.כ

 • 1
  רק אל תכנסו למכון המעבדה בחולון-הם עובדים עם סוחרי רכב והבדיקה מותאמת למי שהזמין   ל"ת

  ללא תוכן

  18.07.12 | 14:25מי שנכווה...

משאיות אמריקניות

לגלריה המלאה

חם באתר

מבצעי רכב בשוק הישראלי

מבצעי רכב, ימי מכירות , חיסולי מלאי בסוכנויות רכב ואצל היבואנים

ליסינג ומימון לרכב

קונים רכב בליסינג פרטי? קבלו טיפים והצעות אטרקטיביות כאן

מבחן צמיגים – בלימה (וידאו)

כמה גדול ההבדל בין צמיגים שונים ביכולת הבלימה במקרה חירום? יצאנו לבדוק

מי היא המשפחתית ההיברידית הטובה בישראל? (וידאו)

יונדאי איוניק מול קיה נירו וטויוטה אוריס היבריד - מבחן דרכים השוואתי

איזה מחירון רכב קובע?

מחירון לוי יצחק או יד2? באיזה מחירון רכב לבחור כאשר רוצים למכור או לקנות רכב?

אוטו לוגו (גרסת הדפסה) " /> (גרסת הדפסה) " /> (גרסת הדפסה) " /> (גרסת הדפסה)