בתוך החניון הגדול של אגד בחולון, מתחת לכיפת השמיים, נמצא מוזיאון אגד. המוזיאון קיים בזכות תשוקה לאספנות ולאוטובוסים של נח סלוצקי, בכיר באגד, שתפקיד ניהול המוזיאון הוא התחביב שלו. הוא האחראי על המקום מיום פתיחתו בשנת 91’ – אז היו שם כ-30 אוטובוסים, והיום תמצאו שם יותר מ-80 כלים משלל שנים.

רבים מן הכלים עברו שיפוץ מאסיבי לפני הצגתם במוזיאון, והושקעה עבודה רבה בהקמתו. נח מספר בהתלהבות שמרבית הכלים במצב נסיעה, ולא פעם הם גם יוצאים מהמוזיאון לצילומי סרטים או לפי הצורך. תוכלו למצוא במוזיאון כלים משנות ה-30’ ועד הכלים האחרונים שיצאו מהשירות, כאשר בשנים האחרונות מכל דגם של אוטובוס שמפסיק את שירותו באגד, נשלח כלי אחד למוזיאון לתצוגה. מעבר לעשרות האוטובוסים משלל יצרנים שונים, יש גם משאיות, כמה מכוניות וכלי עבודה.

צילום: מערכת אוטו
כל אחד ימצא את האוטובוס של ימי ילדותו

האוטובוסים של אגד וההיסטוריה של המדינה הולכים במוזיאון יד ביד, עם תזכורת על אירועים היסטוריים שונים. ואפשר להיזכר גם בהיסטוריה אישית, אני למשל נזכרתי בחיוך בזמן שבו כדי לסמן שאתה מעוניין לרדת בתחנה היית צריך למשוך בכבל, מה גם שאז הייתי צריך לבקש עזרה, כי לא הגעתי אליו. מרבית הכלים במצב טוב, ולחלקם גם תוכלו להיכנס כדי להתרשם מקרוב. מומלץ להגיע לביקור משפחתי מרובה דורות, ולראות איך כל אחד מוצא את האוטובוס של ימי ילדותו. תוכלו למצוא ליד כל כלי מידע טכני, את הכינוי שלו באגד, והשנתון. הכניסה למוזיאון היא ללא תשלום, אך חבל שהוא פתוח לציבור רק בימי שישי, אם כי בחול המועד פסח וסוכות הוא פתוח גם כן. הביקור מומלץ לחובבי אוטובוסים, או לכאלו שהשתמשו בשירותיהם במשך שנים ארוכות ורוצים להיזכר בחיוך.

צילום: מערכת אוטו
ריפוד? הצחקתם את סבא שלכם. פעם לא היו מפונקים...

אתר: https://www.egged.co.il (לבחור בתיירות, ומשם במוזיאון)

תשלום: חינם
איפה: רחוב דן שומרון (פינת משה דיין) חולון. ניתן להיכנס עם הרכב לתוך המתחם.
שעות פתיחה: ימי שישי שמונה עד שתים עשרה. א-ה, לקבוצות בלבד משמונה עד אחת. חול המועד סוכות ופסח תשע עד אחת, ערב חג שמונה עד שתים עשרה. כדאי לבדוק בטלפון. טלפון לתיאומים 03-9142361

צילום: מערכת אוטו