וולוו. כבר לא בבעלות פורד
וולוו כבר לא של פורד. 11 שנים אחרי שרכשה את יצרנית הרכב השוודית תמורת 6.5 מיליארד דולר, פורד נאלצה להיפרד מוולוו תמורת מעט יותר מרבע מהסכום הזה – 1.8 מיליארד דולר. בעלת הבית החדשה של וולוו היא יצרנית הרכב הסינית ג'ילי (Geely), וסיום העברת הבעלות התאפשרה לאחר שהממשל הסיני נתת את אישורו בשבוע שעבר.
לדברי אלן מולאלי, מנכ"ל פורד, הפרידה מוולוו נדרשה כדי להשלים את תוכנית ההתייעלות של היצרנית. התוכנית, שהחלה עם כניסתו לתפקיד ובאה לידי ביטוי במכירת אסטון מרטין בשנת 2007, יגואר ולנד רובר בשנת 2008 וצמצום האחזקות במאזדה באותה שנה, נועדה כדי לאפשר לקונצרן האמריקני להתמקד במותג הדגל שלו (פורד) ולהפוך אותו לשם גלובלי. לפי מולאלי, וולוו, שהפסידה לאורך השנים מיליארדי דולרים, נמצאת כיום במצב טוב שיאפשר לה להמשיך ולהתקיים תחת הבעלות הסינית.
פורד לא תשמור על נתח כלשהו בוולוו, אך תמשיך לשתף פעולה עם השוודים בפיתוח דגמים וטכנולוגיות, לפחות לתקופת מעבר מסוימת שאורכה לא פורסם. במסגרת שיתוף הפעולה, שני הצדדים ימשיכו לחלוק חוזי אספקת חלפים, רכיבים שונים, והשוודים יקבלו תמיכה טכנולוגית וגישה לידע בתחום הייצור.
תעשיית הרכב האמריקנית עברה טלטלה עקב המשבר שהחל בשנת 2008 בשוק המקומי. קרייזלר וג'נרל מוטורס נאלצו להכריז על פשיטת רגל, כשקרייזלר יוצאת ממנה כחברה חדשה תחת בעלות פיאט, ואילו ג'נרל מוטורס מכרה וביטלה שורה של מותגים, בהם סאאב, האמר ופונטיאק. לפי ההערכות כיום בשוק, המשבר בענף הרכב נמצא בשלביו האחרונים, ובפורד, היחידה שלא קיבלה סיוע ממשלתי בזמן המשבר, מדווחים בחודשים האחרונים על שיפור משמעותי במכירות ובהכנסות.