רנו גרנד קופה - מבחן דרכים (1.5 ל' דיזל, אוט') - אוטו

רנו גרנד קופה - מבחן דרכים (1.5 ל' דיזל, אוט')

הרנו גרנד קופה מציעה חבילה שלמה למשפחה הקלאסית, עם שפע יתרונות ומעט חסרונות

מגאן סדאן, הדגם המחליף את רנו פלואנס, מגיע לישראל ומשווק כאן עם שם חדש, "גרנד קופה",  רשימת אבזור ארוכה וממדים נכבדים. עם כל אלה ותג מחיר כמו זה של המתחרים העיקריים, הגרנד ערוך לקרב על צמרת הקטגוריה המשפחתיות; פחות לוהטת מאשר פעם, עדיין הגדולה בישראל. לקחנו את גרסת הדיזל לסיבוב ארוך וחזרנו עם תוצאות ברורות.

עיצוב ונראות
רנו גרנד קופה היא מהגדולות בקטגוריה, ובכל הקשור לאפקט הגעה ולנוכחות היא נראית בפסגה. זו מכונית שהופעתה גדולה ממידותיה, יש לה סמל ענק של רנו, שפע ניקלים, יחידות תאורה גדולות וייחודיות מלפנים ומאחור (לד מלא), חישוקי "17 ובכלל קווי עיצוב מוצלחים מאוד. ובהשוואה לפלואנס? אין מה להשוות.

פנים הרכב
תא הנוסעים מציע שילוב צבעים נאה של בהיר (מושבים, חלק מהדשבורד) ושחור בחלקים העליונים. במרכז בולט מסך מגע, אורכי, גדול ("8.7) וגם לוח המחוונים הוא מסך ("7), אם כי הגרפיקה בלוח המחוונים אינה עדכנית. תפעול המערכות השונות דרך מסך המגע מסורבל, וחלק מהפעולות, כמו למשל קביעת עוצמת המאוורר של המזגן, ניתן לעשות רק דרך המסך. בנוסף, עודף התפריטים והאופציות מעט מוגזם. כפתורי המגע שליד המסך לא נוחים לתפעול, אבל אחרי שמתרגלים זה מציק פחות.


1584102

 

תא הנוסעים נעים, איכות החומרים טובה למעלה אבל באמצע לוח המחוונים הפלסטיק נוקשה ופשוט יותר. המרחב מלפנים טוב בכל הממדים, והרוחב נדיב מאוד. מאחור מרווח הברכיים טוב, אך המקום לכפות הרגליים מוגבל והגבוהים יגלו שהם צריכים לשלם את מחיר העיצוב עם מפגש הראש בתקרה. נציין לחיוב את פתחי המיזוג מאחור, ואת תאורת האווירה (כולל אפשרות לשינוי צבעים) הנאה בלילה. תא המטען שימושי, אם כי נראה קטן מנפחו הרשמי (503 ל').

הגרנד קופה מרשימה עם רשימת אבזור ארוכה ביותר (יש רמת אבזור אחת) הכוללת תאורת לד מלאה, חישוקי 17", לוח מחוונים דיגיטאלי, מסך מרכזי (8.7"), חיישני חניה מקוריים מלפנים ומאחור, מצלמה אחורית, כניסה והתנעה ללא מפתח, פתיחת תא מטען בעזרת הרגל (סופר-נוח, אבל לא תמיד עובד בקלות), תאורת אווירה, בקרת שיוט, בקרת אקלים מפוצלת, ריפודים משולבי עור, קיפול מראות חשמלי, בלוטות' וחיישני אורות וגשם.


1584103

 

נוחות
הגרנד קופה היא מכונית נוחה יחסית על רוב סוגי הכבישים והשיבושים וברוב המהירויות, בזכות מתלים רכים יחסית. אולם למרות זאת, שיבושים קטנים לא מוחלקים לחלוטין, ובעיר מדי פעם מהמורות מועברות לנוסעים באופן ישיר מדי, גם אם לא כחבטה ממש. מחוץ לעיר, בגלל רכות המתלים, היא זזה לא מעט על גלי כביש. למעט רעשי רוח שמורגשים במהירות גבוהה, זו מכונית נעימה למדי. 

התנהגות ובטיחות
למגאן יש חמישה מצבי ניהוג המשפיעים על ההגה, תיבת ההילוכים, התאורה בתא ועוד כמה משתנים. ארבעה קבועים מראש – 'קומפורט', 'אקו, 'נטורל', 'ספורט' – והחמישי מאפשר שינוי פרטני בהיגוי, יחידת הנעה, סגנון תצוגה, צליל מנוע וצבע לתאורת אווירה.

בכל הקשור לנהיגה מהירה בפיתולים, הגרנד קופה לא בעניין. ההגה מעורפל, קל מדי במצב הרגיל ובעל משקל מוזר אך כבד יותר ב'ספורט', המתלים רכים מדי, הנכונות לפנות לא מבריקה, וזה פירוש לא האוטו הנכון למי שאוהב את נהיגה נמרצת.


1584104

 

בכל הקשור לבטיחות, המגאן נבחנה בגרסת האצ'בק, והציון הנאה, 5 כוכבים (2015) תקף גם עבור גרסת הסדאן – אך לא רלוונטי עבור הגרסה הישראלית; הציון ניתן לרכב שצויד במערכות בטיחות מקוריות הכוללות התרעת סטייה מנתיב ותצוגת תמרורי מהירות. ולמרות שמערכת המובילאי בהתקנה מקומית שמוצעת כסטנדרט מציעה את אותן התרעות, בירור עם אנשי euroNCAP העלה כי מבחינתם הציון אינו תקף.

מנוע וביצועים
הגרסה שנבחנה מצוידת במנוע דיזל 1.5 ל' – 110 כ"ס ו-25.5 קג"מ (מ-1750 סל"ד) ובתיבה דו-מצמדית עם 6 הילוכים. המנוע רועש מבחוץ, אבל בתוך תא הנוסעים עוצמת הרעש חלשה ולא מציקה. הכוח זמין והמכונית זריזה בהתנהלות רגילה, ורק בעקיפות במהירות של מעל 90-100 קמ"ש מורגש מחסור בכוח. תיבת ההילוכים לא תמיד עובדת בצורה חלקה ולפעמים פעולתה איטית – מצב 'ספורט' מהיר יותר, אך פחות נעים ביום-יום בגלל הנטיה להישאר בהילוכים נמוכים – ורעידות קלות מורגשות בנסיעה לאחור. בכל הקשור לצריכת דלק, וכמו במפגשים קודמים, יחידת ההנעה הרשימה עם נתון של 22.5 ק"מ/ל' בשיוט ובימי המבחן המאומצים הממוצע היה טוב מאוד, עם 16.9 ק"מ/ל'.


1584101

 

סיכום
רנו גרנד קופה היא משפחתית סדאן קלאסית, המציעה יתרונות רבים: מקדם נוכחות גבוה, אבזור נוחות רב ומרשים וכולל גם מספר פריטים חריגים לטובה בקטגוריה. ובהקשר זה נציין שחבל שהיא חסרה מערכות בטיחות מקוריות, ויש לה רק מובילאי בהתקנה מקומית. בנוסף, נציין לחיוב גם את נוחות הנסיעה הטובה, מרחב הפנים (למעט מרווח הראש מאחור) ואת צריכת הדלק הנמוכה. למעשה הגרנד נופלת רק בתחום הדינמי ובהנאה מנהיגה בכביש המפותל, ובנוסף לא אהבנו את התפעול המעט מסורבל של המערכות דרך מסך המגע.

אבל בסוף היום, מדובר במכונית טובה ותחרותית – בעיקר מול גרסאות הדיזל של המתחרים, אבל גם מול כל שאר חברי הקטגוריה. הגרנד קופה מציעה חבילה שלמה ומעניינת וברמת המחיר המקובלת בין המשפחתיות.

שווה לשקול גם:

מחיר
136990
החל מ- 1,359 ₪
שנת דגם
2019
שווי שימוש רציף
3397
אחריות
שלוש שנים
שנת השקת הדגם
2016

תיאור

מקומות ישיבה
5
מספר דלתות
4
מרכב
סדאן
קבוצת רישוי
קבוצה 4

מידות

אורך
463.2
רוחב
181.4
גובה
144.3
משקל
1395
בסיס גלגלים
271.1
נפח תא מטען (ליטר)
503
נפח תא מטען קיפול שורה שנייה (ליטר)
987
נפח תא מטען קיפול שורה שלישית (ליטר)
נפח מיכל דלק
49

צמיגים

קוטר/חתך/רוחב
205/50/17

מנוע וביצועים

נפח מנוע (סמ"ק)
1461
סוג מנוע
טורבו דיזל
תצורת מנוע
טורי
מספר צילינדרים
4
הנעה
קדמית
הספק מירבי (כ"ס)
110
סל"ד להספק מירבי
4000
מומנט מירבי (קג"מ)
25.5
סל"ד למומנט מירבי
1750
0 ל-100 קמ"ש (שניות)
12.5
מהירות מרבית (קמ"ש)
190
תיבת הילוכים
אוטומטית רובוטית כפולת מצמד
מספר הילוכים
6

צריכת דלק

צריכת דלק - בינעירונית
28.5
צריכת דלק - עירונית
25.0
צריכת דלק - ממוצעת
27.0
דרגת זיהום אוויר
4
צריכת דלק - אמיתית
23.0
צריכת דלק - מבחן אוטו
22.5

בטיחות

מבחן ריסוק אירופאי
5 כוכבים
בלמים
ABS + EBD + BAS
מספר כריות אוויר
6
בקרת יציבות אלקטרונית ESP
יש
עיגוני ISOFIX
יש
ביטול כרית אוויר לנוסע
יש
מערכת לבלימת חרום עצמאית
יש - כולל במהירות בינעירונית
מערכת לניטור רכב בשטח מת
אין
מערכת להתרעת עייפות נהג
יש
מערכת להתרעת סטייה מנתיב
יש
חיישני לחץ אויר
יש
מערכת זיהוי תמרורים
אין
פנסים עוקבי פנייה
אין
עמעום אורות גבוהים אוטומטי
אין
אבזור בטיחותי נוסף
ניטור מרחק מלפנים, HILL START ASSIST - מערכת סיוע בהתחלת נסיעה במדרון, בלם יד חשמלי

אבזור

חלונות חשמל
4
מערכת מיזוג אוויר
בקרת אקלים + פתחי אוורור מאחור
גג שמש
אין
חישוקים קלים
יש
בקרת שיוט
יש כולל שמירת מרחק
ריפוד
בד בשילוב עור
חימום במושבים
אין
כוונון מושבים
ידני
פנסי חזית
LED
פנסי ערפל קדמיים
יש
עזרי חנייה
חיישני חניה אחוריים וקדמיים + מצלמת רוורס
חיישני גשם
יש
חיישני תאורה
יש
תאורת אווירה
יש
קיפול מראות חשמלי
יש
מערכת עצור סע
יש
מחשב דרך
יש
הגה וידית הילוכים מצופים עור
יש
כניסה ללא מפתח
יש + הנעה
מערכת חנייה אוטומטית
אין
אבזור נוסף כלול במחיר
לת תא מטען חשמלית עם פתיחה באמצעות הרגל, בורר מצבי נהיגה, לוח מחוונים דיגיטלי עם תצוגה משתנה
אבזור נוסף בתשלום

מולטימדיה

מערכת שמע
מקורית + שליטה מההגה
טלפון
דיבורית בלוטות'
מסך מולטימדיה
יש
מערכת ניווט מובנית
יש
חיבור לאינטרנט
אין
חיבורי אודיו
AUX + USB
נגן DVD
אין

דגם רנו מגאן גרנד קופה
גרסה מגאן גרנד קופה 1.5 ל' דיזל, אוט', Intense
מחיר 136990
0 ל-100 קמ"ש (שניות) 12.5
מהירות מרבית (קמ"ש) 190
תיבת הילוכים אוטומטית
צריכת דלק - ממוצעת 27.0
נפח תא מטען (ליטר) 503
דרגת זיהום אוויר 4

תגובות גולשים:

לכתבה זו התפרסמו תגובות

  1. 1. יש נגן DVD בתא הכפפות

    אריאל 10 נובמבר 2018, 21:31