מסוכן גם עם דיבורית. טלפון סלולרי ונהיגה
הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מציינת היום (ב') את יום המחויבות לבטיחות בדרכים, שאמור לעודד את ציבור הנהגים לנהוג בזהירות רבה יותר. השנה, היום נסוב סביב השימוש בטלפון הסלולרי בזמן נהיגה, מה שהפך לתופעה נפוצה ומדאיגה מאוד בשנים האחרונות.
לפי נתונים שאספה הרשות ממחקרים בעולם, עולה כי שיחה בטלפון נייד מגבירה את הסיכון להיות מעורבים בתאונת דרכים פי 4, גם אם עושים שימוש בדיבורית. למעשה, ברשות מציינים כי מחקרים מצאו ששימוש בדיבורית מגביר במקרים מסוימים את הסיכון, עקב תחושת הבטחון לשוחח בטלפון בזמן נהיגה. בכל מקרה, ברשות מציינים כי שיחה בטלפון בזמן הנהיגה גורמת לנהג להגיב לאט יותר, לזהות סכנות באופן פחות אפקטיבי ולסטות יותר פעמים מהנתיב. שולח SMS, כך עולה ממחקרים בנושא, מורידים את העיניים מהדרך במשך זמן ארוך פי 4 מנהגים שלא שולחים SMS.
לפי המחקרים, קבוצות הסיכון הגדולות ביותר בשימוש בנייד, הן צעירים ובני 55 ומעלה. הצעירים מכיוון שהיעדר ניסיון מצריך מהם מידת קשב גדולה יותר לנעשה בכביש, וכי הם משתמשים במכשירי טלפון לעיתים תכופות, ומבוגרים מכיוון שזמן התגובה שלהם ארוך ממילא.
במסגרת יום המחויבות לבטיחות בדרכים, תקיים הכנסת ישיבה מיוחדת באודיטוריום הכנסת, בנוכחות שרי התחבורה והתקשורת וחברי כנסת. כמו כן, הועלה קמפיין המנסה להבהיר את הסכנות הטמונות בשליחת מסרון או ביצוע שיחת טלפון בזמן נהיגה. קמפיין זה עלה לפני מספר שבועות בערוצי הטלוויזיה השונים, וחזר לאוויר לקראת יום המודעות.