מרצדס X-קלאס - טנדר יוקרה עם שורשים יפניים - אוטו

מרצדס X-קלאס - טנדר יוקרה עם שורשים יפניים

מרצדס חשפה את ה-X-קלאס הסדרתי, טנדר חדש שיתחרה בטויוטה היילקס, מבוסס על ניסאן נווארה ויגיע לישראל עוד השנה

מרצדס X-קלאס, גרסת "פיור"
חטיבת המסחריות של מרצדס חושפת טנדר יעודי ראשון - ה-X-קלאס. פחות משנה אחרי שהודיעה על כוונתה באמצעות רכב תצוגה, יצרנית הרכב הגרמנית חשפה אמש באירוע מיוחד את הגרסה הסדרתית. הטנדר החדש מבוסס על ניסאן נווארה, זאת כחלק משיתוף פעולה בין דיימלר (מרצדס) לרנו-ניסאן, שהוליד גם את אינפיניטי Q30 על בסיס מרצדס GLA, רנו טווינגו ותאומתה סמארט פורפור, וכמובן את מרצדס סיטאן (רנו קנגו).
הטנדר החדש של מרצדס צפוי לנחות בישראל כבר לקראת סוף השנה. בשלב זה לא ידוע אילו גרסאות יוצעו אצלנו ומה יהיה מחירן.
למרות הבסיס המשותף, מרצדס מבטיחה שה-X-קלאס הוא רכב שונה בתכלית, ותציע אותו כמצופה מיצרנית יוקרה במפרט עשיר יחסית. בין היתר לא יהיו כאן מתלי עלים כמו בחלק מהמתחרים, אלא מתלי עצמות עצה כפולות מלפנים ורב-חיבוריים מאחור (עם קפיצי סליל).
ה-X-קלאס עם זאת מציע שלדת סולם - וככל הנראה גם יכולת שטח מכובדת. מרצדס מציינת כי מרווח הגחון יעמוד על 20 ס"מ (22 עם מתלי שטח אופציונליים), כושר צליחת מים עומד על 60 ס"מ וזוויות הגישה ונטישה עומדות על עד 30.1 ו-25.9 מעלות בהתאמה.
את הרכב ניתן להזמין בשלוש גרסאות עיצוב - "פיור" (Pure, טהור) היא גרסת בסיס שמיועדת לשימוש מסחרי אינטנסיבי, "פרוגרסיב" (Progressive, מתקדם) היא גרסת ביניים לחובבי אופנת השטח ו"פאואר" (Power, כוח), תהיה הבכירה והיקרה ביותר, ועוצבה כדי להקנות לרכב רושם של ביצועים ויוקרה. את שלוש הגרסאות ניתן יהיה לאבזר בהתאמה אישית עם ערכות כביש ושטח, תוספות עיצוב ועוד.
הרכב החדש הוא באורך של 534 ס"מ, רוחב של 192 ס"מ, גובה של 182 ס"מ ויש לו בסיס גלגלים של 315 ס"מ. בשלב ראשון הוא מוצע רק בגרסת תא נוסעים כפול (חמישה מושבים), ומרצדס לא מציינת אם תציע בהמשך גם גרסאות מרכב נוספות.
מתחת למכסה המנוע ה-X-קלאס יתבסס על מנועי דיזל - יחידת 2.3 ליטר של ניסאן עם ארבעה צילינדרים תהיה העיקרית בהיצע. ניתן להזמינה עם 163 כ"ס, תיבת שישה הילוכים ידנית והנעה אחורית, או 190 כ"ס, תיבת שישה הילוכים ידנית או שבעה הילוכים אוטומטית והנעה אחורית או כפולה. בשווקים מסוימים (לא ישראל) יוצע גם מנוע בנזין. באמצע 2018 יצטרף למבחר מנוע דיזל שישה צילינדרים של מרצדס, עם 258 כ"ס.
עוד נמסר כי ה-X-קלאס יוצע עם אבזור בטיחות מתקדם, הכולל בלימת חירום אוטונומית, התרעת סטייה מנתיב עם סיוע אקטיבי, זיהוי שלטים ועוד. אבזור המותרות יכלול, בין היתר, בקרת אקלים, מערכת מולטימדיה, יישומון לשעון חכם איתו ניתן לאתר את הרכב ולראות מידע לגביו ומצלמות חנייה היקפיות.
שיווק ה-X-קלאס יחל באירופה בנובמבר, ומשם יתפשט בהדרגה לשווקים נוספים בכל רחבי העולם. לישראל יגיע לקראת סוף שנת 2017, כך נמסר ל"אוטו" מחברת כלמוביל. מחירו אצלנו, כמו גם מפרט אבזור ומנועים סופי, עדיין לא פורסמו. בגרמניה המחיר ההתחלתי יעמוד על 37,294 יורו כולל מסים (מע"מ בסך 19%) - כ-154,000 שקל.
     

תגובות גולשים:

לכתבה זו התפרסמו תגובות