אלוף האלופים (Race of Champions) הוא אירוע ראווה, המקבץ מספר נהגים מוכרים משלל ענפי הספורט המוטורי (ראלי, פורמולה 1, לה מאן, סלון ועוד) לתחרות ראש בראש בשיטת המפסיד-יוצא. התחרות נערכת בתוך אצטדיון, לנוחות הקהל והסיקור, במספר כלי רכב. היא מתקיימת מאז 1988 ומתקיימת ברצף עד היום, למעט שנת 2013 בה התחרות לא יצאה אל הפועל בגלל החלטות פוליטיות כאלה ואחרות.

היופי בתחרות זו, שלמרות האופי התחרותי של נהגי המרוץ, בוודאי אלו שהגיעו להיות הטובים ביותר בענף שלהם, לתחרות הזו הם מגיעים משוחררים. יום כיף, שום דבר לא תלוי על הכף. כולם מחייכים, כולם צוחקים, מרשים לעצמם ליהנות בנהיגה, לקחת סיכונים ולתת show. ואם כבר בהצגה עסקינן, קבלו רשימה חלקית של כלי הרכב שמשתתפים בתחרות זו, והאמינו לנו, לא תתנגדו לסיבוב באף אחד מהם: אריאל אטום CUP, ראדיקל SR3 RSX, מרצדס SLS GT, ק.ט.מ X-BOW, יורו נסקאר, וכמובן ה-רכב של התחרות, מעין באגי כביש בשם ROC (על שם התחרות).

אלוף האלופים מחולק לשני חלקים. התחרות הראשונה הינה תחרות 'אומות', בה מתחרים צוותי נהגים בשם המדינה שלהם. המנצחים ממשיכים הלאה והמפסידים נפרדים מהתחרות. משנת 2007 ועד 2012 היו אלו סבאסטיאן פטל וגיבורו מיכאל שומאכר ששלטו ללא עוררין, העניקו פעם אחר פעם את התואר לגרמניה. אבל קרה מה שקרה ושומאכר כנראה ולא יראה עוד גלגל הגה בחייו. בשנה שעברה צוות ממדינות סקנדינביה ניצח והשנה היו אלו החבר'ה מאנגליה: שני אלופים, שניהם במרוצי סלון: ג'ייסון פלאטו (Jason Plato) ממרוצי הסלון הבריטיים (BTCC), שאולי מוכר לכם יותר כמנחה של תוכנית הרכב הבריטית 'פיפט גיר' (Fifth Gear); ואנדי פרילוקס (Andy Priaulx), המתחרה בסבב מרוצי הסלון העולמיים (WTCC) והגרמני (DTM).

החלק השני של התחרות הוא אישי – כל נהג לעצמו. את תחרות הנהגים ניצח השנה סבסטיאן פטל (Sebastian Vettel), ארבע פעמים אלוף במרוצי הפורמולה 1, וזה לו ניצחון ראשון בתחרות הבודדים של "אלוף האלופים". הניצחון של פטל החייכן מציין את המשך השליטה של נהגי פורמולה 1 באליפות בשנים האחרונות - מאז שנת 2010 זכו נהגי פורמולה 1 בארבעה מתוך חמשת התארים האפשריים (אוג'יה ניצח ב-2011, רמז מקדים לדומיננטיות שהוא מפגין היום על שבילי ה-WRC). בעשור הקודם (2009-2000) שלטו דווקא נהגי הראלי בזירת אלוף האלופים, עם שישה ניצחונות, אך גם מתיאס אקסטרום (Mattias Ekström) ממרוצי הסלון, זרח עם שלושה ניצחונות.

ברכות למנצחים וברכות לאנגליה.