ליסינג מימוני הוא מסלול רכישה המאפשר קניית רכב בעזרת הלוואה - הלוואה של חברת הליסינג, ולא הלוואה מהבנק או מחברת אשראי. היתרונות - ביורוקרטיה מופחתת, אין הישענות על מסגרת האשראי.
 
צריך לקחת בחשבון שההלוואה מחברת הליסינג - כמו כל הלוואה - עולה כסף. במקרה של ליסינג מימוני, פעמים רבות עלות ההלוואה נבלעת אל תוך מתח הרווחים של חברת הליסינג על הרכב עצמו - הן קונות את הרכב בהנחה משמעותית מהיבואן, כך שהעלות הסופית זהה לשל מחיר המחירון הרשמי של הרכב. עם זאת, בהשוואה לקנייה ישירה מיבואן ניתן יהיה לקבל הנחה ממחיר המחירון או תוספת אבזור, בשווי העולה על עלות ההלוואה ממקור אשראי חיצוני - כך שהשוואת מחירים דקדקנית מומלצת תמיד.

ליסינג מימוני - איך עושים עסקה טובה?
צילום: מנהל

כדאי להשוות את גובה התשלום החודשי כמו גם את העלות הכוללת של העסקה, בה חשוב לכלול עלויות נילוות, כגון עלות פתיחת תיק הלוואה, דרישה לביטוח בחברה ספציפית או טיפולים במוסך ספציפי (במקרה של ליסינג) וכן הלאה.   
 
עסקת ליסינג מימוני אופיינית כוללת שלושה רכיבים עיקריים - תשלום ראשון, תשלומים חודשיים ותשלום בסוף התקופה. את התשלום האחרון ידרש הרוכש לשלם במקרה בו החליט להמשיך ולהחזיק ברכב בסוף תקופת החכירה. אם החליט לגלגל את עסקת הליסינג לרכב חדש או לסיים את העסקה ולהחזיר את הרכב לחברה, הרי שערך הרכב עצמו יכסה בדרך כלל את סכום התשלום האחרון, והוא לא ידרש להוסיף כסף.
 
דגשים בקניית רכב בליסינג מימוני

בעסקאות ליסינג מימוני ירשם הרכב בדרך כלל על שם חברת הליסינג, כך שאם הכוונה היא לקנות את הרכב בסוף התקופה, יש לקחת בחשבון כי הרוכש ירשם כיד שניה (01 ברישיון), וברשיון יופיע כי בעברו היה הרכב בבעלות חברת ליסינג - מה שיפגע בערך המכירה בהמשך.
 
ליסינג מימוני - איך עושים עסקה טובה?
צילום: מנהל
 
השוק מוצף חברות המציעות עסקאות ליסינג מימוני. חלקן חברות קטנות שבמקרה הטוב איתנותן הכלכלית לא ברורה - במקרה הרע פשוט מדובר בתרגיל עוקץ, והיו דברים מעולם. לכן חשוב לבחור בזהירות את החברה מולה מבצעים את הרכישה; כלל אצבע בתחום זה הוא שאם העסקה נראית טובה מדי - כדאי להיזהר.

כדאי לעיין בקפידה בחוזה, ולוודא כי הוא גמיש במידה מסויימת, כך שניתן יהיה לשנות את פריסת התשלומים או משך העסקה במקרה הצורך, מבלי להיות כפופים לקנסות דרקוניים. 

ליסינג מימוני - איך עושים עסקה טובה?
צילום: מנהל
 
כאשר אתם משווים בין ההצעות של חברות הליסינג השונות, קראו את האותיות הקטנות לגבי השתתפות עצמית במקרה תאונות, ובדקו האם יש חובה לבטח את הרכב ולטפל בו במקומות שהגדירה החברה. לא פעם סעיפים אלו יכולים ליצור הבדל כספי משמעותי בעלות הכללית של העסקה.