מיצובישי אקליפס קרוס – מבחן דרכים (השקה) - אוטו

 
קטלוניה. הכבישים חסומים ואני מפנים שאת הטיסה אני כבר אפספס. הנשיא נמצא מאחורי סורג ובריח, העם מוחה - וגם אני. מוחה דמעה. הסיבה להימצאותי בסיטואציה הזאת היא השקה לרכב הפנאי הקומפקטי החדש של מיצובישי - אקליפס קרוס.
 
במיצובישי טוענים כי אקליפס קרוס הוא, למעשה, רכב פנאי-קופה – כמו ריינג' רובר איווק וב.מ.וו X4. אגב, אם שמו של החדש מוכר לכם, זה לא במקרה – לפני שנים רבות שיווק היצרן מכונית קופה עממית תחת השם 'אקליפס'. עכשיו במיטב האופנה הקופה קיבלה עוד כמה ס"מ לגובה – ואת התוספת 'קרוס' לשם.
 
קשה להתעלם מהופעתו של ה"קרוס". אתה יכול לאהוב אותו, אתה יכול לשנוא אותו, אבל אתה לא יכול להתעלם ממנו. החזית אגרסיבית, צדודית הצד נראית דחוסה והישבן לא נראה כמו שום דבר אחר, לטוב ולרע. מזוויות מסוימות הוא מזכיר מכוניות אחרות – יחידות התאורה האחוריות דומות לאלו של וולוו XC60 הקודם, לדוגמה. כל רכבי הפנאי בהשקה היו צבועים אדום; צביעה בת שישה שלבים, מורכבת במיוחד כך טוענים במיצובישי, שנראית נהדר.

1588296

ואיך בפנים?
כמו ההופעה החיצונית, גם תא הנוסעים אינו שגרתי במראהו עם קונסולה מרכזית ה"נשפכת" מטה. אם תשאלו את המעצב הוא יספר לכם שהיא אמורה לדמות מפל. ברכבי ההשקה היה צג מידע (ומגע) בחלקו העליון של הדשבורד, משטח כתיבה ליד בורר ההילוכים, שני גגות שמש הנשלטים בנפרד, והיו די תאי אחסון – אם כי לא ממש מרשימים בנפחם. תא המטען מחולק לשתי קומות, למען הסדר הטוב.
 
תנוחת הנהיגה סבירה בהחלט וקל לכוון אותה. גלגל ההגה מעט אופקי, מרחב הראש סביר ורק הקונסולה הרחבה בין המושבים גוזלת מעט מהמרחב לרגליים. הראות החוצה טובה לפנים, מעט פחות לאחור עקב חלון אחורי מפוצל. המושבים מעט צרים וקצרים, גדולי ממדים לא ירגישו בנוח.

מאחור המצב פחות מרשים. אמנם בסיס הגלגלים (267 ס"מ) זהה לזה של האח הגדול, אאוטלנדר, כך שהמרחב לרגליים סביר – ויש עוד אפשרות הזזה של 20 ס"מ, קדימה-אחורה, על חשבון תא המטען. אולם המרחב לכתפיים לא מרשים, ומרחב הראש לוקה בחסר, תוצאה של הגג המשתפל (קופה או לא קופה?). ייתכן ובגרסה נטולת גג שמש אחורי המצב יהא טוב יותר.

1588297


יוצאים לדרך
המסלול שנקבע לנו אינו זר לי, הרבה השקות כבר עברתי כאן. מעט כבישים מהירים, מעט כבישים כפריים, אטיים ומפותלים. היעד הוא המלון בו נלון בלילה, הנמצא בקאלדס דה מלאוולה (Caldes de Malavella), שזה אומר 15 דקות מהעיר חירונה ו-20 מקוסטה בראווה.
 
אקליפס קרוס מצויד במתלים רכים והוא נינוח בכביש המהיר - המנוע נח על כ-2000 סל"ד בשיוט על 100 קמ"ש. מה שפחות מרשים הינו בידוד הרעשים, בין אם רעשי כביש ובין אם רעשי רוח. אלו האחרונים הם תוצאה, בין היתר, של מראות הצד הענקיות;  מערכת השמע הטובה מבית 'רוקפורד' התגברה עליהם.

אני מפעיל את בקרת השיוט האדפטיבית, המזהה גם כלים דו גלגליים. יש גם ניטור שטחים מתים, התרעת סטייה מנתיב (ללא תיקון) והתרעת קרבה. יש גם תצוגה עילית בה מוקרנת המהירות, ההילוך ובקרת השיוט.

1588298


המנוע הוא 1.5 ליטר טורבו, המפיק 163 כ"ס, המשודך לתיבה אוטומטית-רציפה עם שמונה "יחסי העברה". למיצובישי היה חשוב מאוד להעניק את התחושה של תיבה פלנטארית – "הלקוחות מעדיפים תחושה כזו", הם יספרו מאוחר יותר. הכח יורד אל ארבעת הגלגלים, כאשר החלוקה היא 80% לפנים ו-20% לאחור. במצבי קיצון המערכת תעביר עד 45% מהכוח אל הסרן האחורי. ברכב המבחן היה בורר מצבי נהיגה שאפשר לבחור בין שלושה מצבים – 'אוטומט', 'שטח' ו'שלג'. שטח לא ראינו, אך נוכל לספר שבמצב זה המערכת תעביר עד 55% לאחור. במצב השלג לא התעמקתי – עם תושבי מג'דל שמס ונווה אטי"ב הסליחה.
 
הביצועים סבירים בהחלט. היצרן טוען ל-9.8 שניות מעמידה ל-100 קמ"ש, ולא אתפלא אם נתון זה יתברר כמדויק. המנוע המוגדש אינו מרגיש כאחד כזה - לא תבחינו כאן בבעיטת טורבו או השהייה בתגובה לדוושה. לצד זאת, בידוד רעשי מערכת ההנעה - במיוחד מכיוון התיבה הרציפה - לא מוצלח, אך עד 4,000 סל"ד מדובר במצב בהחלט נסבל.

יורדים מהכביש המהיר
בכבישים הכפריים, על מהמורות בינוניות, שברים או תיקוני כביש, חושף האקליפס קרוס פעולה לא רהוטה של מתליו וזו גם נשמעת בתא הנוסעים. בכבישים הללו אני גם מקבל הוכחה שהבלימה האוטונומית מזהה גם אופניים וגם הולכי רגל. ותודה למתאבדים הספרדיים שנרתמו לניסוי.

1588299


הכביש מתפתל. מתלים רכים הם בדרך כלל לא המתכון ליכולת דינאמית מהנה, אולם בהשקה גילה אקליפס קרוס צד "שובב" בנהיגה שכזו, עם הידוק של הישבן בתגובה להעברות משקל. בהחלט מעלה חיוך. למרות זאת, כאשר דוחקים אותו יותר, אל המגבלות, המתלים נכנעים ומייצרים התנהגות מעט נמרחת עם תת היגוי צפוי. ההיגוי קל, התיבה אדישה. יש משוטי הילוכים מאחורי גלגל ההגה והבלמים סבירים בתחושתם, מעט פחות בעוצמתם. טוב, זה בכל זאת רק רכב פנאי.
 
בעומס גם נשמעו צקצוקים מהקונסולה הקדמית, מעידים על איכות הרכבה לקויה. בהמשך קולגה יספר כי נאמר לו שאלו מכוניות טרום ייצור. לפחות איכות החומרים טובה, יותר בחלקו העליון של התא, ופחות ככל שיורדים מטה.

סיכום
מיצובישי אקליפס קרוס מציג עיצוב מיוחד, ראות טובה ונינוחות. מנגד, נוחות הנסיעה בינונית, בידוד הרעשים לוקה בחסר, והמרחב מאחור לא הרשים, בעיקר זה לראש. צריכת הדלק עמדה על ליטר לכל 8.8 קילומטרים. עם כתיבת שורות אלו, נודע כי אקליפס קרוס זכה לדירוג של חמישה כוכבים במבחן הריסוק של Euro Ncap.

1588300


האקליפס קרוס ממוצב בין האאוטלנדר הגדול ובין ה-ASX הקטן, ויצטרך להתמודד מול מתחרים כדוגמת קיה ספורטאז' ויונדאי טוסון. גוב האריות. ישראל היא השלישית ברווחיותה ליצרן היפני בשוק האירופאי, מקדימות אותה רק אנגליה וגרמניה, ולכן הציפיות ממנו להצלחה מקומית גבוהות עד מאוד.
 
אקליפס קרוס צפוי להגיע אלינו במהלך הרבעון הראשון של שנת 2018. רוב הגרסאות יהיו בעלות הנעה קדמית, כאשר גרסת ההנעה הכפולה תהיה בראש ההיצע, וכנראה גם המאובזרת ביותר. כל הגרסאות יהיו עם יחידת הכוח הזו, ועם מערכות הבטיחות שפגשנו. מחיר, כצפוי, טרם נמסר.
 
 

שווה לשקול גם:

מחיר
149900
החל מ- 1,487 ₪
שנת דגם
2019
שווי שימוש רציף
3718
אחריות
שלוש שנים
שנת השקת הדגם
2017

תיאור

מקומות ישיבה
5
מספר דלתות
5
מרכב
SUV
קבוצת רישוי
קבוצה 4

מידות

אורך
440.5
רוחב
180.5
גובה
168.5
משקל
1460
בסיס גלגלים
267.0
נפח תא מטען (ליטר)
341
נפח תא מטען קיפול שורה שנייה (ליטר)
1122
נפח תא מטען קיפול שורה שלישית (ליטר)
נפח מיכל דלק
63

צמיגים

קוטר/חתך/רוחב
225/55/18

מנוע וביצועים

נפח מנוע (סמ"ק)
1499
סוג מנוע
טורבו בנזין
תצורת מנוע
טורי
מספר צילינדרים
4
הנעה
קדמית
הספק מירבי (כ"ס)
163
סל"ד להספק מירבי
5500
מומנט מירבי (קג"מ)
25.4
סל"ד למומנט מירבי
1800
0 ל-100 קמ"ש (שניות)
9.3
מהירות מרבית (קמ"ש)
200
תיבת הילוכים
אוטומטית רציפה
מספר הילוכים
הילוך יחיד

צריכת דלק

צריכת דלק - בינעירונית
16.6
צריכת דלק - עירונית
12.5
צריכת דלק - ממוצעת
14.9
דרגת זיהום אוויר
13
צריכת דלק - אמיתית
12.0
צריכת דלק - מבחן אוטו

בטיחות

מבחן ריסוק אירופאי
5 כוכבים
בלמים
ABS + EBD + BAS
מספר כריות אוויר
7
בקרת יציבות אלקטרונית ESP
יש
עיגוני ISOFIX
יש
ביטול כרית אוויר לנוסע
יש
מערכת לבלימת חרום עצמאית
יש - במהירות עירונית בלבד
מערכת לניטור רכב בשטח מת
אין
מערכת להתרעת עייפות נהג
אין
מערכת להתרעת סטייה מנתיב
יש
חיישני לחץ אויר
יש
מערכת זיהוי תמרורים
אין
פנסים עוקבי פנייה
אין
עמעום אורות גבוהים אוטומטי
אין
אבזור בטיחותי נוסף
זיהוי הולכי רגל

אבזור

חלונות חשמל
4
מערכת מיזוג אוויר
בקרת אקלים
גג שמש
אין
חישוקים קלים
יש
בקרת שיוט
יש
ריפוד
בד
חימום במושבים
אין
כוונון מושבים
ידני
פנסי חזית
רגילים
פנסי ערפל קדמיים
יש
עזרי חנייה
מצלמת רוורס בלבד
חיישני גשם
יש
חיישני תאורה
יש
תאורת אווירה
אין
קיפול מראות חשמלי
אין
מערכת עצור סע
יש
מחשב דרך
יש
הגה וידית הילוכים מצופים עור
יש
כניסה ללא מפתח
אין
מערכת חנייה אוטומטית
אין
אבזור נוסף כלול במחיר
מסילות גג
אבזור נוסף בתשלום

מולטימדיה

מערכת שמע
מקורית + שליטה מההגה
טלפון
דיבורית בלוטות'
מסך מולטימדיה
יש
מערכת ניווט מובנית
יש
חיבור לאינטרנט
אין
חיבורי אודיו
USB
נגן DVD
אין

תגובות גולשים:

לכתבה זו התפרסמו תגובות