מיני קאנטרימן פלאג אין - מבחן דרכים - אוטו

מיני הוא מותג אופנתי, רכב פנאי הוא אופנתי, היברידי/פלאג־אין הוא שילוב הנעשה אופנתי — שילוב בין השלושה מתבקש. המיני הזה, פנאי שכבר אינו קטן עם שם לא קצר, "Mini Cooper S E Countryman", הוא הפלאג־אין הראשון של המותג — שלכם החל מ־215,000 שקלים; זול מהמתחרים בהתחשב בהספק. ומה עם כל היתר?
 
ברווז
הקאנטרימן הוא קצת ברווזון מכוער־חמוד, והוא יותר שמנמיני מאשר סתם מיני, אבל הוא מזוהה מיד כמיני וכפנאי — ומה שנראה הוא כנראה החשוב מכל.
 
תנוחת הישיבה הגבוהה משדרת את מסר הפנאי האהוב כאשר רואים את מכסה המנוע מלפנים. רשימת האבזור נאה (ראו בוקסה), המרחב מלפנים טוב בכל הממדים, איכות החומרים טובה והאווירה מגניבה. מאחור מרווח הברכיים בסדר, אך מרווח הראש חסר מעט לגבוהים בגלל גג השמש הכפול והמושב האמצעי פחות שימושי. שני פתחי המיזוג נחמדים, אבל מיקומם נמוך. תא המטען, למרות תוספת הסוללות, מציע נפח מספק גם לשימוש משפחתי. בפינת החבל: מסגרת הניקל של שקע הטעינה יוצרת תחושה זולה, כאילו מדובר בתוספת אפטר־מרקט וסגירת הוילון של גג השמש לא מספקת את הצל המבוקש בשמש הרעה של אוגוסט.
 
1588727
 
 
הגדשה, חשמל, הנעה
לקאנטרימן מנוע בנזין מוגדש 1.5 ליטר ו־3 צילינדרים המספק 136 כ"ס ו־22.4 קג"מ ומשודך לתיבה אוטומטית עם 6 הילוכים המעבירה את הכוח רק לגלגלים הקדמיים. המנוע החשמלי, הממוקם מאחור, מייצר 88 כ"ס ו־16.8 קג"מ, ומשגר את תפוקתו לגלגלים האחוריים בלבד. כך שההנעה הכפולה נוצרת משילוב שני המנועים — אבל הם לא עובדים יחד כל הזמן; השילוב נוצר לפי צרכים משתנים ביציבות, משיכה והאצה. ההספק המשולב עומד על 224 כ"ס ו־39.2 קג"מ, ואלה מספיקים ל־6.8 שניות ל־100 קמ"ש.
 
למיני שלושה מצבי נהיגה — הראשון חשמלי, בו נעים בכוח החשמל בלבד (אלא אם מאיצים בחוזקה, ואז מנוע הבנזין מתעורר), ניתן לנהוג כך עד 125 קמ"ש והטווח המוצהר הוא  42 ק"מ; השני משלב בין החשמל לבנזין לפי הצורך, ואז אפשר לנהוג בכוח החשמל עד 80 קמ"ש;  בשלישי רק מנוע הבנזין עובד והסוללה נשמרת לשלב מאוחר יותר. בנוסף יש לקאנטרימן מצבי ניהוג המשפיעים על תגובות יחידת ההנעה ומשקל ההגה.
 
1588729
 
 
תנועה מחשמלת
קיבלנו את המפתח עם סוללה טעונה ב־90%, ומחשב דרך שמדווח על 30 ק"מ חשמליים. קצת בירוקרטיה עם מזגן, וכעשר דקות לאחר מכן (ונהיגה של 600 מטר באמצע) — ואנחנו כבר עם טווח של 23 ק"מ, וזה בדיוק מה שהצלחנו להשיג בפועל, בתנועה שרובה עירונית.
 
פעולת המנוע החשמלי נעימה, והזריזות מספקת. בהמשך עברנו למצב המשולב, ומנוע הבנזין התעורר, עזר, כבה בכל עצירה ומדי פעם גם תוך כדי נסיעה לפי מצב הסוללה. במהירות נמוכה מנוע הבנזין רועד קצת, וזה מורגש גם אם זה לא קורה תמיד. במצב המשולב, תאוצות הביניים מפתיעות בעוצמתן, במיוחד במהירות נמוכה יחסית ועד 100 קמ"ש, אך מעל מהירות זו התאוצה פחות מרשימה בהתחשב בנתון ההספק. הבעיה היא שיש חוסר אחידות בתאוצות — לפעמים מקבלים באותה מהירות תאוצה חזקה, ולפעמים לא. מנוע הבנזין רועש מבחוץ ברמה כמעט מוזרה, אבל בפנים הוא פחות נשמע, והצליל פחות מציק.
 
1588730
 
 
צריכת הדלק בימי המבחן המהירים לא הרשימה, אבל העומס היה גבוה. הרכב שוקל הרבה (1735 ק"ג!) והתוצאה היא 8.6 ק"מ/ל' במגוון תנאי נהיגה ו־14 ק"מ/ל' בשיוט. בנהיגה רגילה יום יומית, לא חסכונית, רשמנו כבר 12 ק"מ לליטר, רחוק מהצהרות היצרן, אבל עדיף על נתון המבחן שנרשם בעומס. נתונים אלה ממש לא מבריקים לרכב היברידי, אבל סביר כי ביום־יום הנתון יהיה עדיף, ואם תטעינו כל יום תוכלו לפצוח כל בוקר בכ־25 ק"מ חשמליים, ולקבל צריכת דלק מצוינת בזכות זה. ועדיין, ציפינו לתוצאה טובה יותר. מיכל הדלק קטן משהו עם 36 ליטר, כך שטווח הנסיעה לא גדול.
 
עוד במתכון
נוחות הנסיעה של המיני בינונית, אבל לא מעצבנת. מחוץ לעיר מרגישים שיבושים קטנים, ושיכוך ההחזרה יכול להיות קצת עצבני על גלי כביש, אבל לרוב הנוחות מספקת. מה שמפריע יותר הם רעשי רוח מורגשים יתר על המידה, בעוצמה מעט מוגזמת לפעמים, ואליהם מצטרפים  רעשי כביש. בעיר יכול המיני לחבוט בנוסעים מדי פעם, ובמקרים אחרים להעביר קצת שיבושים קטנים, אבל גם כאן, ברוב מתארי האספלט, הנוחות סבירה. בשביל הקאנטרימן מפתיע לטובה, הוא נעים למדי ואפשר לנסוע בו בקצב נאה, וזה מה שהלקוחות (במקרה טוב) יעשו.
 
1588731
 
 
המרכיבים הדינמיים יוצרים תמונה מעט מורכבת. ההגה קל במצב הרגיל וכדאי לעבור ל'ספורט' ולקבל תוספת משקל. המיני יוצר תחושה ספורטיבית יחסית דווקא בנהיגה רגועה של יום יום. בכביש המפותל הרכב לא אוהב עומס גבוה, אבל אם תורידו קצת מהירות תגלו מכונית שנחמד לנהוג בה, עם נכונות להידוק קל מאחור עם עזיבת דוושה ושידור ישיר של שילוב הכוח בגלגלים האחוריים. לא כל הבוחנים התחברו לקאנטרימן בנהיגה כזו, אבל אחרים מצאו בה אופי דינמי חביב. מה פחות טוב? הבלמים לא הרשימו וההגה לא מבריק גם במצב 'ספורט'.
 
הכל יחסי
הקאנטרימן פלאג אין מציע חבילה מעניינת. לזכותו אבזור רב ואופי שובב, עם הרבה שיק ועיצוב חיצוני ברווזי־משעשע; בחסרונות: נוחות ממוצעת ויחידת הנעה שפעולתה לא תמיד אחידה, אך יודעת גם להפתיע לטובה (ופחות לטובה בדלק). בסוף היום, זה רכב שמשדר תחושה קלילה־נחמדה ויש מה לאהוב בו, גם אם הוא לא חף ממגרעות, אבל בתוך הסגמנט שלו — רכב פנאי קומפקטי כפול הנעה של מותג יוקרה — הוא מציע הצעה ייחודית, במחיר נמוך מהמתחרים הישירים.     
 
1588728

  
רמות גימור
'פפר' (215,000 שקלים) כוללת חישוקי "17, כניסה והתנעה ללא מפתח, בקרת אקלים מפוצלת, ומסך מרכזי "6.5 המתופעל על ידי חוגה (לא מגע). אבזור הבטיחות כולל בקרת שיוט אדפטיבית והתרעת פגיעה בהולכי רגיל/רכב עם בלימה אוטונומית במהירות עירונית. ה'צ'ילי' שנבחנה (249,000 שקלים) מוסיפה חישוקי "18, תאורת לד מלאה, גג שמש, חיישני חניה מאחור, ריפודי עור משולב בבד, מושבים קדמיים מופעלי חשמל ודלת תא מטען חשמלית.  ציפינו למצוא גם התרעת סטייה מנתיב תקנית, אך זו אינה מוצעת כלל.

שווה לשקול גם:

מחיר
0
שנת דגם
2019
שווי שימוש רציף
0
אחריות
שלוש שנים
שנת השקת הדגם
2017

תיאור

מקומות ישיבה
5
מספר דלתות
5
מרכב
SUV
קבוצת רישוי
קבוצה 5

מידות

אורך
429.9
רוחב
182.2
גובה
155.7
משקל
1385
בסיס גלגלים
267
נפח תא מטען (ליטר)
450
נפח תא מטען קיפול שורה שנייה (ליטר)
1390
נפח תא מטען קיפול שורה שלישית (ליטר)
נפח מיכל דלק
51

צמיגים

קוטר/חתך/רוחב
205/65/16

מנוע וביצועים

נפח מנוע (סמ"ק)
1499
סוג מנוע
טורבו בנזין
תצורת מנוע
טורי
מספר צילינדרים
4
הנעה
קדמית
הספק מירבי (כ"ס)
102
סל"ד להספק מירבי
4100
מומנט מירבי (קג"מ)
18.3
סל"ד למומנט מירבי
1250
0 ל-100 קמ"ש (שניות)
12.2
מהירות מרבית (קמ"ש)
180
תיבת הילוכים
אוטומטית פלנטרית (רגילה)
מספר הילוכים
6

צריכת דלק

צריכת דלק - בינעירונית
18.5
צריכת דלק - עירונית
13.8
צריכת דלק - ממוצעת
16.4
דרגת זיהום אוויר
9
צריכת דלק - אמיתית
13.2
צריכת דלק - מבחן אוטו

בטיחות

מבחן ריסוק אירופאי
לא נבחן
בלמים
ABS + EBD + BAS
מספר כריות אוויר
6
בקרת יציבות אלקטרונית ESP
יש
עיגוני ISOFIX
יש
ביטול כרית אוויר לנוסע
יש
מערכת לבלימת חרום עצמאית
יש - במהירות עירונית בלבד
מערכת לניטור רכב בשטח מת
אין
מערכת להתרעת עייפות נהג
אין
מערכת להתרעת סטייה מנתיב
אין
חיישני לחץ אויר
יש
מערכת זיהוי תמרורים
אין
פנסים עוקבי פנייה
אין
עמעום אורות גבוהים אוטומטי
יש
אבזור בטיחותי נוסף
בלם יד חשמלי, זיהוי הולכי רגל

אבזור

חלונות חשמל
4
מערכת מיזוג אוויר
בקרת אקלים + פתחי אוורור מאחור
גג שמש
אין
חישוקים קלים
יש
בקרת שיוט
יש כולל שמירת מרחק
ריפוד
בד
חימום במושבים
אין
כוונון מושבים
ידני
פנסי חזית
רגילים
פנסי ערפל קדמיים
יש
עזרי חנייה
אין
חיישני גשם
יש
חיישני תאורה
יש
תאורת אווירה
יש
קיפול מראות חשמלי
אין
מערכת עצור סע
יש
מחשב דרך
יש
הגה וידית הילוכים מצופים עור
הגה בלבד
כניסה ללא מפתח
אין
מערכת חנייה אוטומטית
אין
אבזור נוסף כלול במחיר
חבילת תאורת פנים, חבילת עיצוב חיצוני, גימורי כרום, מסילות גג
אבזור נוסף בתשלום

מולטימדיה

מערכת שמע
מקורית + שליטה מההגה
טלפון
דיבורית בלוטות'
מסך מולטימדיה
יש
מערכת ניווט מובנית
אין
חיבור לאינטרנט
אין
חיבורי אודיו
AUX + USB
נגן DVD
אין

דגם מיני קאנטרימן
גרסה קאנטרימן אוט', 1.5 ל' טורבו (102 כ"ס), Urban
מחיר 0
0 ל-100 קמ"ש (שניות) 12.2
מהירות מרבית (קמ"ש) 180
תיבת הילוכים אוטומטית
צריכת דלק - ממוצעת 16.4
נפח תא מטען (ליטר) 450
דרגת זיהום אוויר 9

תגובות גולשים:

לכתבה זו התפרסמו תגובות