לקסוס, עם חנוכתה (ב־1989), התייצבה קבל עם ואמריקה עם מכונית פאר והנעה אחורית (LS) מקורית, מכונית סלון (קטגוריה E) עם הנעה קדמית (לקסוס ES), לכשעצמה מבוססת אבלון/קאמרי. ב־1992, כיאה למותג של יוקרה, הוצגה מכונית סלון עם הנעה אחורית (GS).

מאז ועד עכשיו. לקסוס, שנכנסה לאירופה ב־2005, גילתה שעם כל הכבוד, היבשת לא חיכתה לסלון שלה, אפילו העדיפה את דגמי הפנאי שהיא מייצרת. מכירות דלות של GS הביאו לכך שייצורו של הדגם הזה פסק, ומנגד אותה ES הייתה לדגם גלובלי עם השקת הדור ה־7 שלה ב־2018. דבר זה הסתייע גם בזכות הפלטפורמה החדשה TNGA בגרסת GA-K. הדגם החדש עבר מתיחת פנים באפריל השנה, התרשמנו ממנו בהשקה בחו"ל (אוטו 429) ועכשיו לקחנו אותו למבחן מקומי בן מאות קילומטרים אל הדרום הרחוק.

1652071
צילום: עזרא רפאל

מה שרואים בחוץ.
אלגנטי בכלל, דרמטי בחזית. השבכה מאוד מוחצנת (חדי העין ישימו לב שהיא מורכבת משלל אותיות L), ויחידות התאורה משוננות משהו (כאן קל יותר למצוא את ה־L). יש גם מראות צד מעוצבות, עיטורי ניקל לא מעט. בקיצור, נראית טוב, אך קצת מתאמצת בשביל זה.

1652078
צילום: עזרא רפאל

מה שמוצאים בפנים
סביבת הנהג משלבת מפלסים שונים, יוצרת מופע מורכב, מעניין ומוצלח מאוד לטעמי. לצד שלל מתגים פיזיים ושעון אנלוגי ניצב מסך מולטימדיה גדול, איכותי וצבעוני. המסך ("12.3) גדול בממדיו החיצוניים מזה שלפני החידוש, הוא מוטמע בדשבורד והתצוגה בעברית. הוא גם פשוט להבנה, וניתן להפעילו גם במגע ישיר ולא רק דרך משטח המגע שבקונסולה בין הנהג לנוסע. התא עצמו בשני גוונים, כהה וסוג של קאמל, ואיכות החומרים לרוב רכב ונעימה, בוודאי במקומות בהם מניחים את המרפק או את קצות האצבעות. ועם זאת, מגובה הברכיים (אבל לא רק) משטחי הפלסטיק כבר קשיחים. איכות ההרכבה טובה וכך גם איכות הגימור.

1652072
צילום: עזרא רפאל

המושבים הקדמיים נוחים. הן הבסיס והן משענת הגב, התמיכה הצדית טובה ומשענת הראש מעט נוקשה ואולי מעט דוחקת קדימה. במושב הנהג יש הארכה לבסיס, אך היא איננה יעילה מספיק. תנוחת הנהיגה והראות החוצה טובות.

המושבים מאחור ובדומה לקדמיים, נוחים — הן הבסיס (ארוך דיו) והן משענת הגב. מרווח הברכיים נהדר, מרווח כפות הרגליים מעט פחות ומרווח הראש לוקה בחסר. יש תעלת הינע רחבה אך לא גבוהה ופתחי מיזוג. במרכז משענת יד נוחה במיוחד עם תא אחסון גדול ואחד קטן, מקום לשתי כוסות — והכל בביצוע מצוין. הראות החוצה סבירה מינוס בגלל קו כתפיים גבוה.

1652076
צילום: עזרא רפאל

הפתח אינו גדול בכדי להכניס קרטון גדול ממדים והנפח הכולל עומד על 454 ליטר. חוץ מזה הוא עמוק, יש גלגל חלופי (שלא בגודל מלא), תאורה, ווי תליה, 4 ווי עיגון ופתח למגלשיים. למי שממש אוהב את החרמון.

1652075
צילום: עזרא רפאל

ישר־קדימה
לקסוס מיובאת לכאן עם מערכת הנעה היברידית וזו מבוססת על מנוע בנזין אטמוספרי 2.5 ליטר (178 כ"ס, 2.5 קג"מ), מנוע חשמלי (120 כ"ס, 20.6 קג"מ) להספק כולל של 218 כ"ס; אין נתון של המומנט המשולב. התיבה רציפה וההנעה קדמית. משך ההאצה מ־0 ל־100 קמ"ש 8.9 שניות, והמהירות המרבית 180 קמ"ש.

הנתונים אינם מרשימים במיוחד, אך בפועל לא חסר כוח בכל סיטואציה שהיא. בשיוט המנוע נח על 1400 סל"ד ב־100 קמ"ש, אבל תחת עומס הפעולה שלו מלווה בריבוי דציבלים המגיעים לאוזני היושבים במכונית, ודברים כאלו לא מצפים לשמוע במכונית בסגמנט הזה. מעבר לכך היא פועלת באופן נעים ושילוב המנוע והתיבה יעיל ומוצלח.

1652081
צילום: עזרא רפאל

תשמחו לדעת שצריכת הדלק עומדת על 15 ק"מ/ל', וזה נתון מעולה למכונית שכזאת.

מעלה־מטה
נוחות הנסיעה סבירה מינוס בהשוואה למקובל בסגמנט. המתלים מכוילים טוב מאשר לפני החידוש; המתלה האחורי נוקשה יותר, והישבן שלו אינו שוקע באופן מוגזם ולא מרוסן לאחר מפגש עם בור רציני או בשינוי גובה משמעותי. תיקוני כביש חדים מוציאים אותה משלוותה וגם רעש פעולת המתלים חודר פנימה. ואם כבר רעש, זו נקודת החולשה של הדגם — רחשי רוח נשמעים במהירות בין־עירונית חוקית ורחש הצמיגים מוחשי בכביש שאינו סלול באספלט חדש. הפער בין השקט בנסיעה על כביש עם אספלט חדש ובין רעש הצמיגים על אספלט שאינו כזה גדול מאוד.

1652087
צילום: עזרא רפאל

שמאלה־ימינה
בורר מצבי הנהיגה שמימין לחופת המחוונים עובר למצב 'ספורט' ואנחנו ביעף תקיפה בכביש מוכר. בגדול, ההתנהגות בטוחה — בעיקר בעליות המכונית דאגה להדק את הישבן; בירידות, הצמיגים הקדמיים בעיקר ניסו לשמור על הקו והישבן נשאר נטוע. האחיזה בסך הכל טובה מאוד, ויש לציין צמיגים עם מקדם שחיקה של 240 ולא מעט גומי (235 מילימטרים בחתך 45 עם חישוק "18). עוצמת הבלימה טובה ולהיגוי מרכוז חזק ביחס למשקל. בסך הכל, זו לא מכונית לחובב ההגה, אך גם לא כזאת שתוריד לו את החיוך.

1652085
צילום: עזרא רפאל

יוקרה, תמורה
לקסוס ES טובה מקודמתה, הן בנוחות הנסיעה והן באווירה הכוללת בתא הנוסעים. מכונית הסלון של מותג היוקרה מיפן עדיין אינה מסתכלת בלבן של הפנסים של דגמי הסלון של מותגי היוקרה מגרמניה: אודי A6, ב.מ.וו סדרה 5, מרצדס E קלאס.

1652077
צילום: עזרא רפאל

אבל היא זולה מהן באופן משמעותי ביותר. מחירה מתחיל ב־295,000 שקלים ומגיע ל־350,000 שקלים ברמת הגימור 'טאקומי' שנבחנה — וזה זול בהרבה מההיצע הנ"ל שמחיר הכניסה שלו מתקרב לחצי מיליון שקלים. עם זאת, ובהינתן דגמים כמו ג'נסיס G80, וולוו S90, הפער עדיין גדול מאוד — אבל פחות.

כך שלקסוס ES מציעה תמורה נאה מאוד כמכונית סלון של מותג יוקרה, ומי שרוצה כזאת במחיר סביר יחסית בהקשר הישראלי, ימצא שהיא קנייה משתלמת יחסית לסוגה ושותפה ראויה לנסיעה. 

1652080
צילום: עזרא רפאל