זה סופי: אופל בבעלות קונצרן פיג'ו - אוטו

זה סופי: אופל בבעלות קונצרן פיג'ו

קונצרן PSA פיג'ו סיטרואן השלים את רכישת מותגי ווקסהול ואופל מידי ג'נרל מוטורס. השלב הבא: להפוך את אופל לרווחית

קונצרן PSA המורחב: פיג'ו, סיטרואן, DS, ווקסהול ואופל
מיזוג ענק בתעשיית הרכב. קונצרן הרכב הצרפתי PSA פיג'ו סיטרואן, השלים היום (ג') את רכישת מותג אופל הגרמני מידי ג'נרל מוטורס. בכך הקונצרן האמריקאי יוצא כמעט סופית מאירופה, שם נותרה לו נציגות סמלית של מותג קאדילק ושני דגמים ספורטיביים של שברולט (קמארו וקורבט).
 
מכירת המותגים ל-PSA הושלמה חמישה חודשים לאחר ששני הצדדים הכריזו על העסקה באופן רשמי. היא יוצרת את קונצרן הרכב השני בגודלו באירופה, אחרי פולקסווגן, עם נתח שוק של 17% - כך על-פי הודעת הצרפתים. קונצרן PSA יכלול מעתה מלבד את מותגי הליבה פיג'ו וסיטרואן, גם את מותג היוקרה DS, מותג אופל ותאומו הבריטי ווקסהול (Vauxhall).
 
 
 
על-פי תוכניות יו"ר PSA, קרלוס טאבארס, מיזוג אופל-ווקסהול לתוך הקונצרן יביא לחסכון בעלויות התפעול של הגרמנים ב-1.7 מיליארד יורו (7.2 מיליארד שקל) - זאת בהוצאות פיתוח דגמים חדשים, רכש רכיבים ובייצור. טאבארס, שחולל מהפכה ב-PSA שטרם הצטרפותו אליה עמדה בפני פשיטת רגל, צופה שאופל תעבור לרווח של 2% עד 2020 ולרווח של 6% עד 2026. קונצרן PSA עומד כיום על מתח רווחים של כ-8%, בעוד שהחטיבה האירופית של GM לא רשמה רווח מאז 1999.
 
עם השלמת העסקה, PSA מינתה מנהלי כספים, ייצור ורכש מטעמה. אלו יחליפו מנהלים שכיהנו בתפקיד מטעם ג'נרל מוטורס. על-פי הקונצרן האמריקאי, ששלט באופל קרוב ל-90 שנה, מנהלים אלו ישובו לאמריקה. הצרפתים התחייבו במסגרת העסקה להמשיך ולרכוש טכנולוגיות לרכב חשמלי מחטיבת החשמליות של GM (שאחראית לתאומות שברולט בולט EV-אופל אמפרה-אי). האמריקאים מצידם יוסיפו לרכוש מאופל מכוניות לשיווק בארה"ב (תחת מותג ביואיק) ואוסטרליה (תחת מותג הולדן), בהן אופל אינסיגניה החדשה שמשווקת כביואיק ריגל והולדן קומודור.
 
 
יו"ר PSA, קרלוס טאבארס (מימין) עם מנכ"ל אופל, מיכאל לוהשלר 
 
שיתוף הפעולה בין אופל לפיג'ו, שהחל בשנת 2012, אמור היה בתחילה לכלול כ-40 דגמים משותפים. אלא שעם השנים ובמיוחד לאחר מינוי מנכ"לית חדשה ל-GM (מארי בארה), צומצם לשלושה דגמים בלבד. אלו כוללים את אופל קרוסלנד X (סיטרואן C3 איירקרוס), אופל גרנדלנד X (פיג'ו 3008) ובשנה הבאה דור חדש של אופל קומבו (סיטרואן ברלינגו). רכב רביעי שיוצג עם פלטפורמה משותפת יהיה הדור הבא של אופל קורסה (סיטרואן C3). 
     

תגובות גולשים:

לכתבה זו התפרסמו תגובות