דמיינו מפגש על פסגת הר בתוך ענן מקפיא שממנו יוצאים למסלול רכיבה ארוך ומהנה. דמיינו נופים נהדרים וסינגלים משובחים. דמיינו טבילות בבריכות מים מקסימות בלב הטבע. דמיינו להקת צבאים החוצה את השביל בדילוגים אציליים. והכי חשוב, דמיינו הפרש גובה אנכי, בירידה, של כמעט 1000 מטר מנקודת ההתחלה לנקודת הסיום.
אלא שאין צורך לדמיין, ואת כל הדברים האלה אפשר לחוות, כאן, ברמת הגולן. בטיול ההכנה שנערך ביולי פגשנו קור מקפיא על פסגת הר בנטל, בתוך ענן, ורכבנו במזג אוויר קריר ונעים לאורך מספר שעות. בדרך פגשנו לא פחות משש להקות צבאים, שתי משפחות של חזירי בר, שפני סלע ועופות מיוחדים ורבים. עם קצת מזל אפשר לחזות ברמת הגולן גם בשועלים, תנים, זאבים, סוסי בר ועוד חיות בר אקזוטיות יותר ופחות.
המסלול מתחיל מפסגת הר בנטל, בגובה של כ-1150 מטרים, ומסתיים 45 קילומטרים מאוחר יותר בבריכת הקצינים בעין עלמין, הנמצאת בגובה 180 מ' מעל פני הים. ונתונים אלה מספרים שרוב היום אנחנו גולשים בירידות, נהנים בסינגלים ומשגרים את עצמנו לאוויר מכפלי הקרקע בדרכי הטנקים.
צילום: אילן שחם www.ilanshacham.com
סינגל סובב הר בנטל מציג בפני הרוכבים נופים מרהיבים
יוצאים לדרך
הר בנטל, שצורתו חרוט, הנו אחד מהתלים הגעשיים ברמת הגולן. מהחניה נרכב במעלה השביל המוביל אל מרכז מבקרים, גן פסלים מעניין, תצפית אל החרמון ואל סוריה, מוצב משוחזר ובית קפה. נחזור לכיוון מגרש החניה ונפנה ימינה לכיוון מבנה השירותים, משם נמשיך לשטח בשביל המסומן בסימון שביל הגולן (ירוק-כחול-לבן). השביל סובב קצת את ההר ואז מתחיל במורד תלול ומצע עם דרדרת אבנים, ומיועד לרוכבים בעלי כושר טכני טוב. המורד מסתיים בקטע קצר עם מעקה ובו ניתן להתקדם רק בהליכה. בתחתית קטע זה נפגוש את החפיר המקיף את ההר.
שביל הגולן ממשיך שמאלה אך אנו נפנה ימינה עם החפיר. הקפידו לא לרכב בתוך החפיר, אלא על הסינגל שמעליו (משמאל), המקיף את ההר על קו גובה וממנו נשקפים נופים נהדרים של כל צפון הרמה. אחרי 1300 מ' בסינגל הזה, כשנגיע לצדו הדרומי של ההר נמשיך עם הסינגל שמאלה בירידה לכיוון הכללי של טנק ישן הניצב בשטח, וכשנגיע אל הדאבל נפנה שמאלה אל הטנק (1).
טנק זה הוא אחד מני רבים המפוזרים ברחבי רמת הגולן והמזכירים לנו את קרבות השריון הקשים שידע האזור. מבט דרומה יגלה לנו את הר אביטל הסמוך, ואת השקע בין אביטל לבנטל שהוא בעצם ראש ההר שקרס פנימה. נחזור מערבה בדרך, נגלוש איתה במהירות ובזהירות ובצומת נפנה שמאלה אל מנחת מסוקים ישן וממנו אל הכביש שבצדו השני. נפנה ימינה בכביש וכשנגיע אל כיכר נעשה דרכנו אל הפינה הדרום-מערבית שלה (חצי שמאלה מאיתנו), שם שוב ממתין סימון שביל הגולן.
נצא עם שביל זה דרומה בסינגל הזורם לפרקים, ומאתגר טכנית בקטעים אחרים. נקפיד להיצמד לסימון שביל הגולן, במיוחד כעבור כשני קילומטרים כשהשביל בשטח מושך אותנו ימינה בעוד השביל המסומן עולה מעט שמאלה. לאחר 3.9 ק"מ של סינגל נהדר הוא מסתיים במפגש עם כביש 91 (2).
צילום: אילן שחם www.ilanshacham.com
טנק סנטוריון, אחד מכלי שריון רבים ברמה
נחצה בזהירות את הכביש ומיד אחריו נפנה ימינה בדרך המקבילה לו. ליד צומת אביטל נפנה שמאלה (בלי להיבהל מהשילוט) ואחרי 150 מ' נפנה חצי ימינה לדרך העוקפת את המתחם שלפנינו ונמשיך דרומה כשלפנינו מתנשא תל נוסף, הר יוסיפון. למרגלות ההר נחצה כביש ישן ונמשיך עם הדרך העוקפת את ההר ממזרח, גולשת דרום מערבה ואז ממשיכה דרומה בלב השטחים הפתוחים עד שלבסוף נגיע (5.5 ק"מ מחציית הכביש האחרונה) אל שרידים מרשימים של כפר סורי (3).
במקום זה, חורבת רמתניה, התקיימה התיישבות החל מן המאה ה-2 לספירה ונמצאו בה אבני כותר עם כיתובים ביוונית, מבנים מרשימים בעלי קמרונות וקשתות ועוד. ההתיישבות האחרונה במקום הייתה של צ'רקסים אשר ברחו מהכפר במלחמת ששת הימים. נמשיך בדרך דרומה ואחרי היציאה מן הכפר נפנה ימינה, ואז שוב ימינה אל עלייה מפחידה אל אוכף בתל א-רמתניה, וממנה נמשיך בדרך מערבה במורדות הגולן.
כאן נחצה את כביש ציר הנפט, ולאחר זמן קצר נגיע אל שרידי כפר נוסף, חורבת סלוקיה, שם נפנה ימינה בפיצול אשר אינו מופיע במפה ונתגלגל 1.9 ק"מ נוספים עד שנפגוש דרך נוספת. נפנה ימינה ובפיצול כעבור 700 מ' נמשיך שמאלה ונגיע למשטח חניה קטן, מצד ימין שלו נוכל להשקיף על בריכת האירוסים (4) (זהירות, מצוק מסוכן!). בריכת מים גדולה זו, השוכנת למרגלות מפל גבוה ומרשים בערוץ נחל הזויתן, קרויה כך על שם האירוסים הפורחים סביבה במרץ ואפריל. על מנת להגיע אל הבריכה עצמה ניתן ללכת בשביל מימין העובר מעל המפל ואז יורד אל הערוץ מכיוון צפון.
צילום: אילן שחם www.ilanshacham.com
רכיבה בין בתי הרפאים של חורבת רמתניה
נחזור בדרך ממנה הגענו, ומיד נפנה שמאלה ונשתלב בדרך המתקדמת צפון מערבה. כעבור 2.3 ק"מ נפנה שמאלה לדרך היורדת לכיוון קצרין. ולאחר 2 ק"מ נוספים נגיע לראש תלולית ומיד לאחריה נפנה שמאלה בדרך הפונה לכיוון אזור מיוער, ומגיעה לפינת גדר בקצה האזור הזה. נמשיך בדרך הסובבת את שורת העצים ממערב, נגיע למגרש חניה גדול ונפנה שמאלה אל כביש. כשהכביש פונה ימינה, נפנה שמאלה ומיד ימינה בדרך עפר, ובצומת הבאה נמשיך ישר ללא שביל ומיד נפגוש את סינגל קצרין (5) .
סינגל קצרין הינו סינגל חדש מבית קק"ל שככל הנראה נועד לתת מענה לרוכבים המקומיים על ידי שביל ארוך המנצל את תא השטח הקטן העומד לרשותם. התוצאה היא שביל התופר את עצמו לדעת בתוך היער הקטנטן. אחרי החורף הראשון הוא אולי יהיה מהנה יותר לרכיבה, אבל במצבו התחוח הנוכחי, ובמהלך טיול, הרכיבה לכל אורכו מיותרת למדי. בכל מקרה, בהקלטת המסלול המצורפת רכבנו חלק די קטן ממנו – אם תרצו תוכלו לרכב את כל הקטע הרלוונטי, או לקצר גם את מה שאנחנו עשינו.
נפנה שמאלה ונתחיל לרכב בסינגל. שימו לב שאנו רוכבים בכיוון ההפוך לסימון בשטח, אל תתבלבלו ולכן אל תרכבו אתו. נחצה את הוואדי לחלקו המזרחי ונמשיך דרום מערבה לכיוון הכניסה לפארק קצרין, שם עובר הסינגל מתחת לכביש 9088. נעשה דרכנו דרומה ונשתלב בסינגל כשהוא יוצא מערבה להקיף את קצרין מדרום על כביש ישן. בקצה הכביש נפנה שמאלה בדרך בסימון שבילים שחור. לאחר 400 מ', סמוך לחוות סוסים, נפנה ימינה לדרך קצרה ללא מוצא, משם נרד בשביל רגלי קצר אל מעיין מקסים קטן שאינו מסומן במפה בשם עין שקיף, בו יש שתי בריכות רדודות ויפות (6).
צילום: אילן שחם www.ilanshacham.com
דרכי טנקים ארוכות ומאובקות
נחזור לכיוון חוות הסוסים, נמשיך בסימון השבילים השחור ומיד, ליד השלט, נעזוב אותו ונפנה ימינה לדרך הגולשת ברובה במקביל לנחל קצרין ומסתיימת לאחר 2.5 ק"מ בצומת עם שני שערים גדולים. נפנה ימינה ובפיצול הקרוב נבחר בדרך השמאלית, נחצה את נחל משושים ונטפס אל כביש ישן מעליו. נפנה שמאלה בכביש ולאחר 150 מ' נראה מעבר להולכי רגל בגדר מימיננו. נכנס במעבר ונעלה בסינגל עד שנגיע לבריכה מקסימה למרגלות עץ אקליפטוס גדול – עין אמפי (7) .
נגלה כאן בריכת מים יפה המוקפת במדרגות מאבני בזלת בצורת אמפי-תאטרון קטן. מי הבריכה צלולים, גם אם אינם עמוקים במיוחד, ומלאים בדגים שישמחו לעשות לכם, חינם אין כסף, טיפול להסרת עור יבש מן הרגליים – קצת מרתיע ברגע הראשון, אבל חוויה מהנה אחרי שמתרגלים. האזור מסביב למעין מוגדר כשדה מוקשים, כך שמומלץ לא להסתובב בר בשטח.
נחזור אל הכביש הישן ונפנה בו ימינה, ואז שוב ימינה בכביש עם סימון שבילים אדום לעלייה חביבה המסתיימת בכביש 888. נפנה שמאלה בכביש ולאחר קילומטר אחד ימינה בדרך רחבה. נרד בדרך ולאחר 300 מ' נפנה איתה ימינה. בפיצול הבא נמשיך שמאלה וכשנגיע סמוך לשער בתחתית החורשה, נפנה ימינה ונטפס אל המעיין – עין עלמין (8).
הגענו אל בריכה גדולה וקרירה, אחת מבריכות הקצינים הסוריים המפוזרות ברמת הגולן וכנראה זו שבמצב הטוב ביותר. יכול להיות סיום יותר טוב מזה לטיול?
צילום: אילן שחם www.ilanshacham.com
שמח בבריכת האירוסים

הנתונים הבסיסיים

מרחק: 44 ק"מ
זמן: 4-7 שעות
קושי פיזי: בינוני
קושי טכני: בינוני
קושי ניווט: בינוני
טיפוס כולל: 250 מ' אנכיים
ירידה כוללת: 1200 מ' אנכיים
מפה: מפת שבילנט – "רמת הגולן", או מפת סימון שבילים מס' 1 - "החרמון, הגולן ואצבע הגליל"
מעגלי: לא
GPS: קבצי GPS ב https://tinyurl.com/BentalGPS.
זהירות: המסלול עובר בשטחי אש. ניתן לרכב בו רק בסופי שבוע ובחגים, על פי הנחיות הצבא. כמו כן ישנם שדות מוקשים רבים ברמת הגולן – רדו מהדרכים והשבילים רק במקומות בטוחים.
הגעה לנקודת המוצא: נקודת המוצא הינה על ראש הר בנטל, העלייה אליו מתחילה על הכביש כ-200 מ' דרומית לכניסה לקיבוץ מרום גולן, שם מטפסים עם הכביש עד למגרש החניה למעלה.
נקודת הסיום: עין עלמין נמצא מערבית לכביש 888, כ-2.5 קילומטרים דרומית לצומת בית המכס. ההגעה אל המעיין עצמו אינה סימפטית לרכב "רך" – ההתחלה נוחה אך ההמשך חרוץ בערוצונים. רכב פנאי הממתין במקום הוא הפתרון היעיל ביותר. אפשר להזמין מונית מקצרין (10 ק"מ) שתיקח רוכב אחד שימתין בכביש לנקודת המוצא בהר בנטל (25 ק"מ) וזה יביא את הרכב שלכם לנקודת הסיום.
לכתבה המקורית במגזין we:ride, ולכתבות נוספות בנושא אופניים:

צילום: אילן שחם www.ilanshacham.com
חורבת רמתניה מסתירה עבר עשיר