מותג זיקר (Zeekr) נוסד ב-2021 על-ידי קבוצת הרכב הסינית ג'ילי, מתמקד בדגמים חשמליים בלבד וממצב עצמו גבוה באמצעות טכנולוגיה, עיצובי, הידור, מפרט טכני ומפרטי אבזור ובטיחות עשירים.
חברת האם, ג'ילי, היא יצרנית הרכב השביעית בגודלה בסין, הגדולה ביותר בבעלות פרטית שם והיא הבין-לאומית מבין יצרניות סין; בבעלותה מותגים אירופאים – וולוו, פולסטאר, לינק&קו, לוטוס, LEVC – שותפות שווה עם מרצדס בסמארט והיא מקיימת שיתופי פעולה עם יצרני רכב נוספים מאירופה, יפן, ארה"ב.

הדגמים של זיקר מבוססים על הפלטפורמה SEA על גרסאותיה השונות שתוכננה במרכז המחקר והפיתוח של ג'ילי (CEVT) בגטבורג, שוודיה, בצמוד למתחם של וולוו. המרכז פועל גם בתחום העיצוב, כמו זה של הדגם 001. בנוסף, מערך המחשוב של הרכב מבוסס על צביר השבבים קוואלקום של סנאפדרגון, ומערכות הבטיחות, המאפשרות עקרונית נהיגה אוטונומית עד שלב 4, כוללות מערכות ניטור משולבות משל מובילאיי.

זיקר נחנכה עם מכונית הסלון 001 המתייחדת במבנה שוטינג ברייק (מעין סטיישן עם סיומת קופה), ובמבחר שלה עם תחילת 2024 גם רכב הפנאי הקומפקטי X, המשפחתית הגדולה 007 והמיניוואן הענק 009. במהלך 2024 צפויים דגם פנאי גדול יותר, המסומל בשלב זה כ-'CX1E' ומיניוואן קטן יותר הנקרא 'CM2E'', שניהם בשלבי בחינה אחרונים לקראת השקה.

מותג זיקר מיובא על-ידי חטיבת גיאו מוביליטי של יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה ולקסוס, החל מתחילת 2024.

המשך קריאה