הונדה ג'אז יד שנייה - חוות דעת - אוטו

מחפשים לקנות הונדה ג'אז יד שנייה? הסקירה הזו תעזור לכם לעשות זאת בחכמה. זו הסקירה ה-15 בסדרת סקירות הרכב המשומש שלנו בעזרת צי הרכבים של ליס4יו, ובקרוב יועלו כאן מדריכים נוספים עם מידע שימושי על הדגמים המבוקשים ביותר בשוק המשומשות הישראלי. הסקירות מובאות הן בכתב והן באמצעות סקירת וידאו.

בסקירות הקודמות:
טויוטה קורולה יד שנייה
מאזדה 3 יד שנייה
רנו קליאו יד שנייה
ניסאן קשקאי יד שנייה
סקודה אוקטביה יד שנייה
רנו פלואנס יד שנייה
קיה פיקנטו יד שנייה
טויוטה אוריס יד שנייה
קיה ספורטאז' יד שנייה
יונדאי איוניק יד שנייה
רנו מגאן סטיישן יד שנייה
סקודה סופרב יד שנייה
קיה ריו יד שנייה
יונדאי i10 יד שנייה

_________________________________

עוד מיומה הראשון נודעה הונדה ג'אז בתכנון חכם – למרות ממדים שגרתיים בדרך כלל (אורך ורוחב כן, גובה לא) הצליחו בהונדה לייצר מרחב פנים יוצא דופן למכונית מסוגה, גם לנוסעים וגם למטען. אלה, יחד עם מוניטין אמינות מבוסס, רמת בטיחות פסיבית גבוהה וצריכת דלק נמוכה, הפכו אותה למבוקשת לאורך שנים.

עם תחילת השיווק של הדור החדש (שנשען על רצפת הדור היוצא) בדקנו האם הונדה ג'אז משומשת דור שלישי היא קנייה טובה.

גרסאות, רמות גימור
ג'אז מוצעת בישראל מאוקטובר 2015, עם מנוע אחד, שתי תיבות הילוכים ושלוש רמות גימור. למנוע – בנזין אטמוספרי בנפח 1.3 ליטר, עם 12.5 קג"מ ו-102 כ"ס – מוצמדת אחת משתי תיבות הילוכים: אוטומטית-רציפה או ידנית (6 הילוכים). בדור הזה, גרסה היברידית לא הוצעה בישראל (אבל מוצעת בדור החדש).

1581418
צילום: בני דויטש

בין פריטי האבזור הבולטים ברמת הגימור הבסיסית ('טרנד') ניתן למצוא בקרת שיוט, שקע USB, חיישני תאורה וגשם ודיבורית מקורית; בכלי רכב שנמכרו ללקוחות פרטיים הוחלפה בד"כ מערכת השמע המקורית במערכת מולטימדיה בהתקנה מקומית.

ברמת הגימור 'קומפורט' המאובזרת יותר גם מראות צד עם קיפול חשמלי ומפשיר אדים וחישוקי "15 מעוצבים, אך עיקר ההבדל ביניהן הוא באבזור הבטיחות (בהמשך). 

ברמת הגימור 'אלגנס' הבכירה גם כניסה והנעה ללא מפתח, בקרת אקלים, שני שקעי 12V (לעומת אחד בשאר רמות הגימור), כיוון גובה למושב הנוסע, חלונות כהים מאחור, תאורת חזית 'לד', חישוקי "16, פנסי ערפל קדמיים, מערכת שמע עם שישה רמקולים במקום ארבעה.

בבטיחות – מערכת בלימה אוטונומית (במהירות עירונית) תקנית, אולם בשביל זכאות מלאה לציון הריסוק של יורו NCAP יש לבחור במפרט המשופר, הזמין מרמת הגימור 'קומפורט' ואילך. לזה התרעת סטייה מנתיב, זיהוי שלטי מהירות עם השפעה על מגביל המהירות, עמעום אורות אוטומטי וחיישני רוורס מקוריים.

1581504
צילום: אורי שר

חיים משותפים
כאמור, ג'אז מצטיינת בהיבט השימושיות. בזכות תכנון חכם של הרצפה (מיכל דלק הממוקם מתחת למושב הנהג, למשל) וממד הגובה החריג, נפח חלל הפנים בג'אז גדול מהמקובל – ומאפשר מרחב יוצא דופן לנוסעים (מלפנים ומאחור) לצד תא מטען בן 354 ליטר. 

יתרה מזאת, בג'אז פטנט ייחודי בשם "מושבי קסם", המאפשר לא רק קיפול של מסעד הספסל האחורי לטובת רצפה שטוחה לגמרי, אלא גם צידוד בסיס הספסל ב-90 מעלות לטובת טעינת חפצים גדולים במיוחד בחלל שבין שתי שורות הנוסעים.

בנוסף לשימושיות, ג'אז בולטת לטובה גם בצריכת הדלק – ממבחני הדרכים שעשינו לאורך השנים עולה כי צריכת הדלק של ג'אז, בגרסה האוטומטית הנפוצה, נע סביב 13-14 ק"מ לליטר. הגרסה הידנית חסכונית בכ-25%, עם צריכת דלק של כ-16 ק"מ לליטר. עם מיכל דלק של 40 ליטר, ניתן לקבל טווח נסיעה של כ-600 ק"מ בין תדלוקים. 

צילום: אורי שר

עם זאת, בכל הקשור לנוחות נסיעה ולאיכותה, ג'אז בינונית למדי – ומערכת ההנעה שלה חלשה. הגרסה הידנית, במפתיע, לא פותרת את בעיית הביצועים – ואיכות הנסיעה בה אף פחות טובה מאשר בגרסה האוטומטית עקב יחסי העברה קצרים בתיבה, המחייבים שימוש במהירות מנוע גבוהה ורועשת.

תחזוקה שוטפת, שגרת אחזקה
טיפולים. למרות שמדובר בסופרמיני עממית, הטיפולים בג'אז יקרים יחסית, ויש לכך שתי סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא מרווח הטיפולים – מרווח הטיפולים בג'אז בישראל הוא כל שנה/15,000 ק"מ (המוקדם ביניהם), אך מדובר בשגרה המחמירה של היצרן, המחשיב את התנאים בישראל כ"תנאים קשים" (טמפרטורת סביבה של 35 מעלות ומעלה, עמידה ממושכת, נסיעות ממושכות בתנאים של "עצור-וסע", כמו בפקקים); בתנאים רגילים, מרווח הטיפולים של ג'אז הוא כל 20,000 ק"מ/שנה.

התנאים הקשים מובילים לסיבה השנייה הגורמת לטיפולים היקרים – החלפת חלקים ונוזלים בקצב גבוה מהרגיל. כך, למשל, נדרש להחליף את מסנן הדלק בכל 75,000 ק"מ, ולהחליף את שמן תיבת הילוכים (5.7 ל') בכל 30,000 ק"מ(!). לא רק שמדובר בתכיפות חריגה, אלא שבשני המקרים מדובר על פעולות יקרות, שכל אחת מהן יותר ממכפילה(!) את מחיר הטיפול הבסיסי – הן בשל זמן העבודה הממושך (מסנן הדלק נמצא בתוך מיכל הדלק) והן בשל מחירים חלקי החילוף (נוזל תיבת הילוכים רציפה תמיד יקר). מצתים יש להחליף בכל 7 שנים/105,000 ק"מ.

הטיפולים היותר-יקרים מגיעים לכ-1500 שקלים (כאמור, כל טיפול שני), כאשר הטיפול היקר ביותר הוא ב-90,000 ק"מ (כ-1750 שקלים). 

צילום: אורי שר

תקלות נפוצות
אנחת רווחה. עם כמה שחיפשנו, לא הצלחנו למצוא תקלות משמעותיות בג'אז. אחרי הכל, מדובר במכונית בת 4-5 לכל היותר, ועוד כזו עם פרופיל שימוש סולידי.

מניסיון, חשוב להקפיד על טיפול מדויק בתיבת ההילוכים. תיבות רציפות – CVT – רגישות לעומס גבוה, והחלפה או שיפוץ שלהן עלות לעלות אלפי שקלים ולהימשך מספר ימים. 

רכישה
מחיר ג'אז מתחיל בכ-45,000 לגרסה הידנית, ובכ-55,000 שקלים לגרסה האוטומטית; מאחר והשיווק החל ברבעון האחרון של 2015, רוב כלי הרכב נמסרו ב-2016, כך שהמחירים ההתחלתיים בד"כ מעט יותר גבוהים.

הגרסה הנפוצה יותר זו האוטומטית ברמת הגימור הנמוכה, 'טרנד'; יש גם לא מעט כלי רכב מרמת הגימור האמצעית, 'קומפורט'. רמת הגימור הבכירה, כמו גם הגרסה הידנית, נדירות מאוד.

1583573


שלא כמו בעבר, מחירי השוק של ג'אז דומים לאלו המופיעים במחירון – ומתקבלים על הדעת בהתחשב במאפייני הדגם (סוג, מוניטין).

כדאיות, גרסה מומלצת
הסיבה העיקרית שהובילה אותנו להתייחס לג'אז כמשומשת זו רמת הבטיחות שלה – ג'אז זו לא רק הסופרמיני הראשונה שנבחנה לפי תקן הבחינה המחמיר של יורו NCAP ב-2015 (לפיו היא זכאית לדירוג המרבי, חמישה כוכבים) אלא גם הייתה הסופרמיני הראשונה בישראל שהוצעה עם מערכת בלימת חירום אוטונומית באופן תקני.

ברוח זו, היינו ממליצים להתמקד בג'אז ברמת הגימור 'קומפורט', שזמינותה בשוק טובה.

אין ספק שג'אז זו מכונית שמדברת יותר לראש מאשר ללב – היא לא מושכת, ומאפייני הניהוג שלה כמו ביצועים ונוחות נסיעה, לא מרשימים. מצד שני, עבור קהל גדול שמבקש רכב בטיחותי, מרווח, חסכוני ואמין – ג'אז, בפועל, זו האפשרות היחידה (למי שלוקח בחשבון את עלויות האחזקה היקרות).

1583572


תודה רבה לתמר אדרת, וכן לשי שחר ממרכז השירות "שי שחר" מומחה לדגמי הונדה בראשל"צ, על הסיוע בהכנת הסקירה.
___________________________________________________
עלויות שוטפות
ביטוח. עלות הביטוח (חובה + מקיף) כ-3700 שקלים, לשני נהגים (מעל גיל 24, עבר ביטוחי נקי, מאזור המרכז). המחיר מתייחס לרמת הגימור 'קומפורט' עם מערכות בטיחות מתקדמות, המקנות הוזלה של כ-5%.

אגרת רישוי. עלות האגרה כיום נעה בין כ-950 שקלים (גרסה ידנית, 2015; קבוצת רישוי 1) ועד כ-1350 שקלים (גרסה אוטומטית עד גיל 3; קבוצת רישוי 2).

מצבר. בכל הגרסאות מותקנת מערכת דימום/התנעה, המחייבת שימוש במצבר פריקה עמוקה (EFB), שמחירו כ-600 שקלים – יקר בכ-50% ביחס למצבר עופרת רגיל. 

צמיגים. זוג צמיגים במידה המותקנת ברמת הגימור הבסיסית (מידה 185/60-15) כ-600 שקלים, בעוד מחיר זוג צמיגים במידה המותקנת ברמת הגימור הגבוהה (185/55-16) עולה כ-800 שקלים. כדאי לשים לב שמהשנה האחרונה (2019) ג'אז מוצעת ללא גלגל חלופי אלא עם ערכת ניפוח.

1583570

שווה לשקול גם:

}
מחיר מחירון
-
החל מ- 1,200 ₪
שנת דגם
2020
שווי שימוש רציף
אחריות
ללא
שנת השקת הדגם
2019

תיאור

}
מקומות ישיבה
5
מספר דלתות
5
מרכב
האצ'בק
קבוצת רישוי
קבוצה 2

מידות

}
אורך
404.4
רוחב
169.4
גובה
152.6
משקל
1228
בסיס גלגלים
251.7
נפח תא מטען (ליטר)
304
נפח תא מטען קיפול שורה שנייה (ליטר)
1205
נפח תא מטען קיפול שורה שלישית (ליטר)
נפח מיכל דלק
40

צמיגים

}
קוטר/חתך/רוחב
185/60/15

מנוע וביצועים

}
נפח מנוע (סמ"ק)
1498
סוג מנוע
היברידי (חשמלי + בנזין)
תצורת מנוע
טורי
מספר צילינדרים
4
הנעה
קדמית
הספק מירבי (כ"ס)
109
סל"ד להספק מירבי
5500
מומנט מירבי (קג"מ)
25.8
סל"ד למומנט מירבי
4500
0 ל-100 קמ"ש (שניות)
9.4
מהירות מרבית (קמ"ש)
175
תיבת הילוכים
אוטומטית פלנטרית (רגילה)
מספר הילוכים
הילוך יחיד

צריכת דלק

}
צריכת דלק - בינעירונית
צריכת דלק - עירונית
צריכת דלק - ממוצעת
22.2
דרגת זיהום אוויר
2
צריכת דלק - אמיתית
18.9
צריכת דלק - מבחן אוטו

בטיחות

}
מבחן ריסוק אירופאי
5 כוכבים
בלמים
ABS + EBD + BAS
מספר כריות אוויר
10
בקרת יציבות אלקטרונית ESP
יש
עיגוני ISOFIX
יש
ביטול כרית אוויר לנוסע
יש
מערכת לבלימת חרום עצמאית
יש - כולל במהירות בינעירונית
מערכת לניטור רכב בשטח מת
אין
מערכת להתרעת עייפות נהג
יש
מערכת להתרעת סטייה מנתיב
יש + שמירת נתיב אקטיבית (היגוי)
חיישני לחץ אויר
יש
מערכת זיהוי תמרורים
יש
פנסים עוקבי פנייה
אין
עמעום אורות גבוהים אוטומטי
יש
אבזור בטיחותי נוסף
חיישני חגורות בטיחות, כרית אוויר מרכזית בין המושבים הקדמיים, זיהוי הולכי רגל ודו-גלגלי

מולטימדיה

}
מערכת שמע
מקורית + שליטה מההגה
טלפון
דיבורית בלוטות'
מסך מולטימדיה
יש
מערכת ניווט מובנית
אין
חיבור לאינטרנט
אין
חיבורי אודיו
USB
נגן DVD
אין

אבזור

}
חלונות חשמל
4
מערכת מיזוג אוויר
בקרת אקלים
גג שמש
אין
חישוקים קלים
אין
בקרת שיוט
יש כולל שמירת מרחק
ריפוד
בד
חימום במושבים
מושבים קדמיים
כוונון מושבים
ידני
פנסי חזית
LED
פנסי ערפל קדמיים
אין
עזרי חנייה
מצלמת רוורס בלבד
חיישני גשם
יש
חיישני תאורה
יש
תאורת אווירה
אין
קיפול מראות חשמלי
יש
מערכת עצור סע
יש
מחשב דרך
יש
הגה וידית הילוכים מצופים עור
אין
כניסה ללא מפתח
אין
מערכת חנייה אוטומטית
אין
אבזור נוסף כלול במחיר
בלם יד חשמלי עם פונקציית Auto Hold, הנעה ללא מפתח, מסך מולטימדיה 5 אינץ', לוח מחוונים דיגיטלי
אבזור נוסף בתשלום

דגם הונדה ג'אז
גרסה ג'אז, 1.5 ל' היברידי, אוט', Comfort
מחיר 0
0 ל-100 קמ"ש (שניות) 9.4
מהירות מרבית (קמ"ש) 175
תיבת הילוכים אוטומטית
צריכת דלק - ממוצעת 22.2
נפח תא מטען (ליטר) 304
דרגת זיהום אוויר 2

תגובות גולשים:

לכתבה זו התפרסמו תגובות