אני מאוהב בים, תמיד הייתי. לכן, ככל שמדובר בנופש באיים של יוון, אני מכור. חופים מדהימים, ים כחול עמוק, אנשים חמים ומלאי שמחת חיים, אוכל הכי בעולם: סלט יווני עם גבינת פטה, דג טרי-טרי על הגריל ו/או סופלאקי או מוסקה, אבטיח עם אוזו ולקינוח קפה יווני (ושלא תעיזו לדבר על טורקי). יש הרבה איים קטנים ומקסימים ביוון, אבל לחופשה ארוכה, אני מעדיף אי גדול יותר, אי בו ניתן גם להקים ליומיים-שלושה את הגוף השזוף ממגבת החוף, לשכור אוטו ולטייל בו (או לקחת טיול יומי מאורגן, זה לפעמים עדיף, בעיקר אם אתם חמים על אוזו קפוא). ואם אי גדול, הבחירה שלי היא כרתים. זהו אי ממש לא קטן – כ-230 ק"מ אורכו (ממזרח למערב), עם עשרות רבות של חופים מדהימים, הרבה נוף משגע, טיולים אתגריים ואטרקציות ארכיאולוגיות שאין הרבה כמותן בעולם.
צילום: מנהל
נוחתים בהראקליון הבירה. עיר היושבת לחוף הים בצידו הצפוני של האי, בערך באמצעו מבחינת האורך. בעיר עצמה יש מוזיאון עתיקות מהמם, המתמקד בממצאים מהאזור. גם למי שזה לא ה"קטע" שלו, שווה מאוד להשקיע את הזמן. את קוראי 'אוטו' יעניין לדעת שלא רחוק ממנה יש מסלול קרטינג פתוח. מסלול נוסף, גדול ומהיר יותר, תמצאו ליד חוניה במערב האי. לא רחוק מהבירה נמצאות החפירות של אחת הערים הקדומות בעולם, קנוסוס, עיר מינואית. בחפירות העיר, שגילה מוערך בכ-5000 שנה, ניתן למצוא שרידים של מערכת מים זורמים, כנראה העתיקה בעולם. כדאי לקחת הדרכה במקום. מערבית להרקליון נמצאת 'רתימנו', עיר בינונית בגודלה שאינה מהווה אטרקציה מרכזית באי. ומערבית לה עיר הנמל העתיקה חוניה. כדאי לטייל בעיר העתיקה בשעות הערב והלילה. כדאי מאוד גם לקחת טיול מאורגן לקניון סאמריה (Samaria gorge) שיורד מאומלוס לכיוון החוף הדרומי. לא ניתן להגיע לפתחו עם מכונית, כך שהיציאה מהחוף חזרה, היא באמצעות סירה עד לכביש הקרוב, שם ניתן לעלות על אוטובוס חזרה לאומלוס. זהו טיול רגלי לא ממש קל ודי מעייף. ניתן לעשות חלק מהטיול גם עם מכונית שכורה. אפשר גם לערוך טיול "הפוך". להגיע לאיזור הקרוב ליציאה מהקניון, לקחת סירה לפתח היציאה, לטפס חלק ממנו ברגל (עד למסעדה עם מיקום אסטרטגי, בה ניתן לנוח ולשתות משהו), לרדת חזרה, לרחוץ בחוף המהמם ולקחת סירה חזרה למכונית. עד כאן הצד המערבי.
גם הצד המזרחי לא קוטל קנים. אני ממליץ על אגיוס ניקולאוס, עיר קטנה ויפיפיה, עם מעין לגונת מים קטנה במרכזה וצלע הר ממול הים, עליה כדאי לטפס ולצפות על הנוף מלמעלה. עוד כדאי לקחת משם מעבורת לגיחה קצרה לאי המצורעים. חובבי ספרות וקולנוע, יתעניינו אולי לדעת שבכרתים גר הסופר שכתב את הספר הבלתי נשכח "זורבה היווני". הסופר, קזאנצקיס, היה איש רב עלילות, עליהן ניתן ללמוד בביתו על ההר שהפך למוזיאון. לא הכרחי למי שלא "גדל" על הספר הזה וצפה שוב ושוב בסרט (כמוני למשל).
צילום: מנהל
כפי שהבנתם, זה אי בו ניתן לטייל ולראות הרבה, אך ניתן גם רק להסתובב בו – מהבטן לגב, ובחזרה. ואפשר גם לשלב. אם אתם צעירים חסרי מנוח וילדים, תוכלו לעשות בו חופשה "מתגלגלת", להתחיל בצד אחד (נאמר המזרחי) ולטייל לאט מערבה, דרך האטרקציות שבדרך וחדרים מזדמנים בלילות. אך אם הסגנון הזה לא בשבילכם, או שאתם מטופלים בילדים קטנים, שווה לכם לטייל ב"שיטת הכוכב". למצוא מקום טוב באמצע ולצאת ממנו לטיולים יומיים.
אזור כזה הוא אגיה פלאגיה למשל, הממוקמת בין הראקליון לריתמנו, לא רחוק מהחוף האהוב עלי בכרתים – מבאלי (mbali). בהיותי מטופל בילדים קטנטנים, בחרתי באזור זה וחיפשתי מלון. האתר בו בחרתי הוא out of the blue, אתר ענק הממוקם על חצי אי בן 167 דונם הכולל חוף ים פרטי. באתר חמישה אגפים שונים, המותאמים ללקוחות עם צרכים שונים. ביניהם מלונות שקטים, למבוגרים בלבד, חדרי בונגלו מהודרים, סוויטות מרהיבות, וילות צמודות קרקע עם בריכות פרטיות וכולי. בגנים הנרחבים תמצאו פרט לבריכות ומגלשות מים גם מיני פארק ילדים, הכולל פארק בוטני גן חיות קטן ופעילויות בהדרכה. בנוסף יש בחוף מבחר פעילויות של ספורט ימי, מתקני שעשועים, שפע מסעדות וברים לכל טעם ושעה ביום ועוד ועוד. במקום להאריך, צירפתי כמה תמונות מהמקום המהמם הזה. חופשה נעימה.
הכתב הוזמן להתארח באתר out of the blue בכרתים

- מדור אינפורמטיבי -
צילום: מנהל